Oddziały Dwujęzyczne

WYJAZD NA NARTY

19 lutego zorganizowany został wyjazd narciarski do ośrodka Chyrowa Ski koło Dukli. Uczniowie Szkoły Postawowej Montessori oddziałów gimnazjalnych i klasa 7 doskonalili swoje umiejętności narciarskie pod okiem nauczycieli wychowania fizycznego i zarazem instruktorów p. Grzegorza Kowala i p. Alicji Nerc. Pogoda dopisała. Lekki mróz, słońce i przepiękne widoki oraz fajna atmosfera i dobre humory uczestników sprawiły że wyjazd moża uznać za bardzo udany.

UDZIAŁ UCZNIÓW KL.3 ODDZIAŁU GIMNAZJALNEGO W XXV SEMINARIUM „WYBRANE PROBLEMY CHEMII”

15 lutego 2018 roku dwoje uczniów kl.3 oddziału gimnazjalnego Szkoły Podstawowej Montessori z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale: Lidia Ziobro i Nikodem Oślizło mieli sposobność uczestniczyć w XXV Jubileuszowym Seminarium „Wybrane Problemy Chemii” organizowanym przez Politechnikę Rzeszowską wraz z grupą licealistów Liceum Ogólnokształcącego w Boguchwale.
Lidia i Nikodem to uczniowie szczególnie zainteresowani rozwojem umiejętności w zakresie nauk chemicznych, pracujący pod kierunkiem nauczyciela chemii w Liceum Ogólnokształcącym w Boguchwale i Szkoły Podstawowej Montessori w Boguchwale – Pani Danuty Nowak. Warto również przypomnieć, że Lidia i Nikodem zakwalifikowali się do III etapu wojewódzkiego konkursu kuratoryjnego z chemii, który odbędzie się w  przyszłym tygodniu 24 lutego 2018 r.

Seminarium było podzielone na dwie części. W części pierwszej dr inż. Anna Kuźniar poprowadziła wykład, którego tematem były „Metale wokół nas”. Tematem drugiego wykładu były „(W)dzięki chemii, czyli związki chemiczne w kosmetyczkach”, który został wygłoszony przez dr inż. Joannę Nizioł.

W części drugiej uczniowie zostali podzieleni na grupy i udali się na zajęcia laboratoryjne, gdzie pod czujnym okiem prowadzących samodzielnie wykonywali doświadczenia chemiczne. Tematami badań były m.in. „Alkacymetria”, „Polimery i tworzywa sztuczne” oraz „Chromatografia i krystalizacja – metody rozdzielania mieszanin”.

Tegoroczne, jubileuszowe XXV Seminarium cieszyło się dużym zainteresowaniem.

EKOWALENTYNKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ MONTESSORI W BOGUCHWALE

Zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej pt. ”EkoWalentynki – czyli kochamy recykling”. W Dniu Zakochanych, 14 lutego 2018 w Szkole Podstawowej Montessori z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale będzie można wymienić zużyte baterie na słodki upominek. 
Od wielu lat w ramach „EkoWalentynek” organizatorzy akcji pragną pokazać, że podczas święta zakochanych, na to najwspanialsze uczucie, zasługuje również Ziemia. Pamiętajmy, że codzienna troska o otaczający świat jest najlepszym dowodem miłości do naszej planety. Zbiórkę baterii i  będziemy prowadzić w szkole do 22 kwietnia 2018 roku, czyli do Dnia Ziemi!
Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w akcji.
Baterie należy deponować w oznakowanym pudełku w sali grupy Montessori oraz na korytarzu obok sali nr 9 (oddziały pałacowe). Akcję koordynuje nauczyciel biologii i edukacji ekologicznej – pani Aleksandra Bernatowska – Hadała.
Przechwytywanie

PODWÓJNE ZŁOTO DLA KAROLINY WOLSKIEJ

wolska-traciak-zmp-podium-3m

W pierwszych dniach lutego 2018 roku podczas Zimowych Mistrzostw Polski uczennica oddziału gimnazjalnego 2b Szkoły Podstawowej Montessori z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale – Karolina Wolska zdobyła dwa złote medale w kategorii skoków do wody z trampoliny 1-metrowej i 3-metrowej. Karolina należy do kadry Polski, a odniesione w ostatnich dniach sukcesy stanowią szansę kwalifikacji do Mistrzostw Europy.
Jesteśmy dumni zarówno z tych godnych podziwu osiągnięć sportowych Karoliny, jak również z bardzo dobrych wyników w nauce oraz wzorowego zachowania Uczennicy naszej Szkoły.
Gratulujemy Karolinie i kibicujemy Jej w dalszym ciągu.

KLASA 7D SPM NA WYSTAWIE „LEGENDA O ŚW. WOJCIECHU Z DRZWI GNIEŹNIEŃSKICH” W GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W BOGUCHWALE

Z inicjatywy naszej Pani wychowawczyni i w odpowiedzi na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Boguchwale w dniu 12 grudnia 2017 r. po siódmej godzinie lekcyjnej wybraliśmy się całą klasą obejrzeć wystawę pt. „Legenda o św. Wojciechu z Drzwi Gnieźnieńskich”, która udostępniona była do zwiedzania w „Galerii Oficyna” w Rezydencji Literackiej Boguchwały. Wystawa przygotowana została przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Ekspozycja składała się z plansz, które przedstawiają historię tytułowego bohatera św. Wojciecha na tle najdawniejszych dziejów Polski. Elementem wystawy była kilkuminutowa animacja, ukazująca żywot św. Wojciecha, inspirowana opowieścią z drzwi gnieźnieńskich. Wyróżnikiem tejże wystawy był interesujący i nowoczesny sposób opowiedzenia losów człowieka, który zmienił bieg historii naszego kraju.

Uczniowie kl. 7d

WYNIKI  KONKURSU KURATORYJNEGO Z MATEMATYKI I OLIMPIADY MATEMATYCZNEJ JUNIORÓW 2017/2018

Niezmiernie miło nam poinformować, że dwóch uczniów z klasy 7d SPM – Szkoły Podstawowej Montessori w Boguchwale, przeszło do etapu wojewódzkiego Konkursu Kuratoryjnego z Matematyki są nimi: Miłosz Jachyra i Jakub Delimata.

Więcej o Konkursie Kuratoryjnym z Matematyki pod linkami:

http://www.ko.rzeszow.pl/_wp/wp-content/uploads/2017/12/sp_matematyka_zakw3etap.pdf

SERDECZNE GRATULACJE !

Jednocześnie nadmieniamy, że wsponiany duet, uczniowie klasy 7d SPM Jakub Delimata i Miłosz Jachyra, uczestniczyli w XIII Olimpiadzie Matematycznej Juniorów i zakwalifikowali się do zawodów drugiego stopnia XIII OMJ.

Szczegóły dot. Olimpiady pod linkiem: https://omj.edu.pl

Nauczycielem matematyki i opiekunem uczniów jest Zofia Machnicka.

WIELKIE PODZIĘKOWANIA I JESZCZE RAZ GRATULUJEMY!
IMG_20171218_115316[1] (800x600)

KONKURSY I OLIMPIADY PRZEDMIOTOWE – AKTUALIZACJA
konkursy

Miło nam poinformować, że dwóch uczniów klasy 7d Szkoły Podstawowej Montessori z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale – Miłosz Jachyra i Jakub Delimata awansowali do do zawodów II stopnia Olimpiady Matematycznej Juniorów. Drugi etap zawodów odbędzie się 13 stycznia 2018 r.
Ci sami uczniowie również 13 stycznia 2018 r. przystąpią do trzeciego etapu (wojewódzkiego) Konkursu Kuratoryjnego z matematyki.
Do trzeciego etapu wojewódzkiego Konkursu Kuratoryjnego z chemii awansowali uczniowie klasy 3b oddziałów gimnzajalnych – Lidia Ziobro i Nikodem Oślizło. Ostatni etap konkursu  odbędzie się w lutym 2018 r.
Lidia Ziobro 12 stycznia przystąpi do II etapu Olimpiady Wiedzy o Żywności i Żywieniu, zaś 20 stycznia 2018 r. do II etapu Olimpiady Biologicznej, który odbędzie się w Krakowie. Z kolei Nikodem Oślizło będzie reprezentował szkołę w trzecim, a zarazem ostatnim już etapie Konkursu Kuratoryjnego  z języka angielskiego.
Natomiast Klaudia Kubicka z klasy 3b oddziału gimnazjalnego awansowała do 3 etapu Konkursu Kuratoryjnego z języka niemieckiego. Finał konkursu odbędzie się 17 lutego 2018 r.

W styczniu 2018 r. przed uczniami Szkoły nowe wyzwania i udział w kolejnych olimpiadach przedmiotowych o tematyce przyrodniczej m.in w Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej.

Za  wszystkich naszych uczniów trzymamy kciuki i życzymy im samych sukcesów w rywalizacji konkursowej.

Aleksandra Bernatowska-Hadała

MIKOŁAJKOWE WYJŚCIE DO KINA KL. 7D

We czwartek, 7 grudnia br, zaraz po trzeciej lekcji wybraliśmy się (klasa 7d SPM) pod opieką naszej wychowawczyni na mikołajkowe wyjście do kina (Multikino w Millenium Hall w Rzeszowie) na film „Listy do M 3”. Wyjechaliśmy autobusem o 10:55, następnie przeszliśmy kawałek pieszo i tym sposobem byliśmy na miejscu. „Listy do M 3” – to film wprowadzający w świąteczny nastrój, zatem jego wybór to „strzał w dziesiątkę”.
Doborowa obsada popularnych polskich aktorów odgrywa losy kilkorga bohaterów w szczególnym dniu w roku – w Wigilię Bożego Narodzenia. Bohaterowie, którym przydarzają się wyjątkowe chwile, przekonają się o potędze miłości, rodziny i wybaczania oraz wiary w to, że Wigilia to magiczny czas pełen również niespodzianek. Projekcja filmu wywołała w nas wzruszenie, radość i szczęście. Wprowadziła nas w czas radości i oczekiwania na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia, na jedyny taki dzień w roku jakim jest Wigilia. Radośni i szczęśliwi, że byliśmy na tym filmie wracaliśmy powrotną drogą, snując marzenia jakie niespodzianki nam Wigilia przyniesie. Cóż, podsumowując warto było ten film obejrzeć, a tym którzy go jeszcze nie oglądali polecamy.

Uczniowie klasy 7d

Szachy w oddziałach dwujęzycznych

Lekcje szachów prowadzone są w Grupie Montessori w każdym tygodniu pod opieką wykwalifikowanego (posiadającego stosowne uprawnienia) Instruktora. Dzieci w pierwszej części zajęć poznają tajniki gry, wykonując różnorodne ćwiczenia, natomiast w drugiej części dobierają się w pary i toczą pasjonujące pojedynki. Bardziej doświadczeni szachiści dzielą się tajnikami gry z młodszymi kolegami.

Lekcje szachów prowadzone są dopiero od września, a efekty są zadziwiająco dobre. Widoczne to jest u uczniów, którzy z szachami zetknęli się dopiero w Grupie Montessori. Ośmieleni umiejętnościami uczniów zgłosiliśmy reprezentację Szkoły Podstawowej Montessori z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale do Mikołajkowego Turnieju Szachowego dla uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Boguchwała, który odbył się 15 grudnia w Nosówce.

Turniej rozegrany został w kategorii uczniów młodszych reprezentowanych przez trzecioklasistów: Nadia Iwińska, Filip Kalandyk, Kornelia Kret.

Grupę uczniów starszych reprezentowali uczniowie klasy 7. Dwujęzycznej: Oliwier Angerman, Kamil Angowski, Jakub Delimata, Mikołaj Salamak, Sławomir Zdunek.

Turniej rozegrany został systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund. Nasi reprezentanci świetnie rozegrali Turniej. Wyrazem tego niech będzie fakt, że z 6. pucharów, 3 przywieziono do Szkoły Podstawowej Montessori do Boguchwały.

W grupie starszej 1 miejsce i puchar zdobył Sławomir Zdunek. W grupie młodszej 2. miejsce i puchar zdobył Filip Kalandyk, zaś 3. miejsce i puchar przypadło Nadii Iwińskiej. Świetnie spisała się także Kornelia Kret, która poznaje tajniki gry w szachy dopiero od września. Pozostali uczniowie zajęli wysokie punktowane miejsca i otrzymali dyplomy. Całej reprezentacji gratulujemy zdobytych pucharów, wysokich miejsc i dyplomów.

Zbigniew Kalandyk
Prezes TPLOB

Konkursy i olimpiady przedmiotowe

Uczniowie Szkoły Podstawowej Montessori z Oddziałami Dwujęzycznymi, kontynuują tradycję udanych startów w mnogich konkursach przedmiotowych, zapoczątkowaną przez Gimnazjum Dwujęzyczne.

konkursyW bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy 7d oraz oddziałów gimnazjalnych przystąpili niemal do wszystkich konkursów organizowanych przez Podkarpackiego Kuratora oświaty. Obecnie przeprowadzane są już drugie etapy rywalizacji (rejonowe), dające bezpośrednie kwalifikacje do finałów.

Miejsce w finałowym starciu zapewnili sobie już uczniowie klasy 7d: Miłosz Jachyra i Jakub Delimata startujący w konkursie matematycznym.

Oczekujemy z niecierpliwością na wyniki konkursu z języka angielskiego, francuskiego i niemieckiego. Wspieramy jednocześnie uczniów przygotowujących się jeszcze do drugiego etapu konkursu z chemii.

Ponadto warto zaznaczyć, że nasi uczniowie 2 grudnia poddawali weryfikacji swoją wiedzę w rywalizacji na stopniu wojewódzkim w II Ogólnopolskiej Olimpiadzie Historycznej Gimnazjalistów.

Z kolei Lidia Ziobro, uczennica oddziału gimnazjalnego – klasy 3b, reprezentuje Szkołę w Olimpiadach: biologicznej i geograficznej oraz w Olimpiadzie Wiedzy o Żywieniu i Żywności dla Licealistów.

Za  wszystkich naszych uczniów trzymamy kciuki i życzymy im samych sukcesów w rywalizacji konkursowej.