Grupa Montessori

DSC_0380

ŚLUBOWANIE UCZNIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ MONTESSORI

W dniu 19.02.2018r. w murach Szkoły Podstaowowej Montessori z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale – Grupa Montessori odbyła się najważniejsza dla uczniów uroczystość, na którą czekali i pracowali cały semest r- ślubowanie ucznia Szkoły Podstawowej Montessori. Wydarzenie rozpoczęliśmy o godzinie 17:00 przedstawieniem historii Marii Montessori i jej pedagogiki. Uczniowie odegrali krótkie scenki, a narratorzy przybliżyli dokładnie biografię twórczyni tejże pedagogiki. Kolejną częścią była lekcja pokazowa pomocy montessoriańskich, które zaprezentowali uczniowie. Rodzice mogli podziwiać, jak uczniowie pracują z: ruchomym alfabetem, leżącym liczydłem, tablicą do mnożenia czy złotym materiałem. Na koniec uroczystości nastąpiła najważniejsza część dla naszych uczniów- wspólnie z nauczycielem odczytali słowa aktu ślubowania, a następnie osobiście złożyli na nim swój podpis. Nie obyło się również bez uścisku dłoni i gratulacji od Pana Dyrektora i opiekunów grupy. Uczniowie odebrali także pamiątkowe dyplomy, a każda chwila została uwieczniona na zdjęciu. To był historyczny dzień dla nas wszystkich – pierwsi uczniowie naszej szkoły złożyli po raz pierwszy akt ślubowania ucznia Szkoły Montessori. Dzień ten był pełen wrażeń i emocji, ale i także długo wyczekiwaną chwilą dla uczniów, nauczycieli jak również rodziców.

BAL KARNAWAŁOWY W GRUPIE MONTESSORI

13 lutego 2018 r. w grupie Montessori odbyła się pierwsza Zabawa Karnawałowa, którą rozpoczęliśmy od uroczystego marszu i zaprezentowania postaci przez dzieci. Uczniowie wspólnie z rodzicami przygotowali różnorodne kostiumy od pirata, policjanta, czarodziejki czy kota do smoka, kościotrupa, a nawet postaci z Gwiezdnych Wojen. Zanim jednak przystąpiliśmy do części oficjalnej, uczniowie zbierali siły przy stole z poczęstunkiem, w którego przygotowaniu pomogli niezawodni rodzice. W tym dniu nie zabrakło tańców integracyjnych, tradycyjnych zabaw z balonami, karaoke, oczko, nowych układów tanecznych czy tradycyjnych tańców w kole. Jednak największą atrakcją okazało się papierowe konfetti, które wystrzelone w górę wywołały radość i szeroki uśmiech. Znaleźliśmy również czas na wspólne zdjęcia, które będą piękną pamiątką i wspomnieniem tego wyjątkowego dnia. Radości, uśmiechom, rozmowom nie było końca! Zabawa była tak fantastyczna, że uczniowie w swoich kolorowych strojach udali się na obiad. To był niesamowity dzień pełen wrażeń i radości, który na pewno pozostanie w naszej pamięci przez długi czas.

FERIE ZIMOWE W SZKOLE PODSTAWOWEJ MONTESSORI W BOGUCHWALE

W czasie ferii zimowych w Szkole Podstawowej Montessori z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale organizowane były zajęcia dla chętnych uczniów. Spędzony w szkole czas podczas przerwy od zajęć dydaktycznych obfitował w wiele atrakcji dla najmłodszych. Dzieci w szkole miały okazję uczestniczyć w malowaniu buziek, zabawach ruchowych i animacyjnych z chustą „klanzy”, a także w różnego rodzaju warsztatach plastycznych m.in. tworzeniu piankoliny, skarpetkowych stworków czy walentynkowych pudełeczek. Organizowane były również wyjścia poza placówkę. Uczniowie mieli okazję zwiedzić Gminną Bibliotekę Publiczną w Boguchwale i uczestniczyć w zajęciach zorganizowanych przez pracowników biblioteki. Dużą radość sprawiła im wizyta w Papugarni,  seans „Calineczka” w Teatrze Maska, a także zabawny film animacyjny „Gnomy rozrabiają” w kinie Helios w Rzeszowie.  Najbardziej atrakcyjne podczas ferii były dla nich zimowe zabawy na śniegu. Uczniowie nie mogli się nudzić, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

EkoWalentynki w Szkole Podstawowej Montessori w Boguchwale

Zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej pt. ”EkoWalentynki – czyli kochamy recykling”. W Dniu Zakochanych, 14 lutego 2018 w Szkole Podstawowej Montessori z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale będzie można wymienić zużyte baterie na słodki upominek. Od wielu lat w ramach „EkoWalentynek” organizatorzy akcji pragną pokazać, że podczas święta zakochanych, na to najwspanialsze uczucie, zasługuje również Ziemia. Pamiętajmy, że codzienna troska o otaczający świat jest najlepszym dowodem miłości do naszej planety. Zbiórkę baterii i  będziemy prowadzić w szkole do 22 kwietnia 2018 roku, czyli do Dnia Ziemi!Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w akcji.Baterie należy deponować w oznakowanym pudełku w sali grupy Montessori oraz na korytarzu obok sali nr 9 (oddziały pałacowe). Akcję koordynuje nauczyciel biologii i edukacji ekologicznej – pani Aleksandra Bernatowska – Hadała.

Przechwytywanie

„Niech od Bałtyku aż do stóp Tatr żyją nam Babcie, Dziadkowie 100 lat”

W dniu 22 stycznia 2018 r. w Szkole Podstawowej Montessori z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale zorganizowana została uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Uczniowie z grupy Montessori zaprosili swoje kochane babcie i dziadków. Dzieci przygotowały specjalny program artystyczny, podczas którego zaprezentowały tańce towarzyskie: walc angielski, walc wiedeński, sambę i cza-czę. W dalszej części programu uczniowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki, a na koniec wręczyli swoim babciom i dziadkom samodzielnie przygotowane kalendarze na rok 2018. Po części oficjalnej nasi goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Dla naszych uczniów było niezwykłym przeżyciem, gościć i występować przed tak niezwykłymi osobami.

Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy wszystkiego najlepszego – nie tylko w dniu ich święta!!

Maria Potoczna Opiekun Grupy Montessori

Galeria zdjęć: https://photos.app.goo.gl/UCcy1CdyXrf1MEIa2
Filmy: https://youtu.be/NttT2vIi-kM
            https://youtu.be/WVWJpao0bo8

„ŚWIĘTA, ŚWIĘTA, ŚWIĘTA CZAS KOLĘDOWANIA, ŚWIĘTA, ŚWIĘTA, ŚWIĘTA NARODZINY PANA”

Tymi słowami wspólnie cieszyliśmy się nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia podczas naszej pierwszej szkolnej Wigilii, która odbyła się 21 grudnia. Mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole rodziców oraz młodsze rodzeństwo naszych uczniów klas I-III. Wydarzenie rozpoczęliśmy świątecznym Rock and rollem oraz występem dzieci podczas, którego recytowały wiersze o tematyce świątecznej. śpiewały kolędy i pastorałki. Następnie wspólnie podzieliliśmy się opłatkiem i każdy mógł złożyć obecnym życzenia. Najprzyjemniejszą częścią był poczęstunek przygotowany przez rodziców oraz wspólne rozmowy i zabawa. W trakcie poczęstunku mogliśmy podziwiać rozkwitający talent naszej uczennicy Nadii Iwińskiej, która zagrała na pianinie kolędę „Cicha noc”. W ten wyjątkowy wieczór w naszej szkole zrobiło się głośno od rozmów, zabaw i radości, których nie było końca. Najpiękniejszym akcentem spotkania był serdeczny uśmiech na twarzach wszystkich.

Maria Potoczna Opiekun Grupy Montessori

Szachy w Grupie Montessori

Lekcje szachów prowadzone są w Grupie Montessori w każdym tygodniu pod opieką wykwalifikowanego (posiadającego stosowne uprawnienia) Instruktora. Dzieci w pierwszej części zajęć poznają tajniki gry, wykonując różnorodne ćwiczenia, natomiast w drugiej części dobierają się w pary i toczą pasjonujące pojedynki. Bardziej doświadczeni szachiści dzielą się tajnikami gry z młodszymi kolegami.

Lekcje szachów prowadzone są dopiero od września, a efekty są zadziwiająco dobre. Widoczne to jest u uczniów, którzy z szachami zetknęli się dopiero w Grupie Montessori. Ośmieleni umiejętnościami uczniów zgłosiliśmy reprezentację Szkoły Podstawowej Montessori z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale do Mikołajkowego Turnieju Szachowego dla uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Boguchwała, który odbył się 15 grudnia w Nosówce.

Turniej rozegrany został w kategorii uczniów młodszych reprezentowanych przez trzecioklasistów: Nadia Iwińska, Filip Kalandyk, Kornelia Kret.

Grupę uczniów starszych reprezentowali uczniowie klasy 7. Dwujęzycznej: Oliwier Angerman, Kamil Angowski, Jakub Delimata, Mikołaj Salamak, Sławomir Zdunek.

Turniej rozegrany został systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund. Nasi reprezentanci świetnie rozegrali Turniej. Wyrazem tego niech będzie fakt, że z 6. pucharów, 3 przywieziono do Szkoły Podstawowej Montessori do Boguchwały.

W grupie starszej 1 miejsce i puchar zdobył Sławomir Zdunek. W grupie młodszej 2. miejsce i puchar zdobył Filip Kalandyk, zaś 3. miejsce i puchar przypadło Nadii Iwińskiej. Świetnie spisała się także Kornelia Kret, która poznaje tajniki gry w szachy dopiero od września. Pozostali uczniowie zajęli wysokie punktowane miejsca i otrzymali dyplomy. Całej reprezentacji gratulujemy zdobytych pucharów, wysokich miejsc i dyplomów.

Zbigniew Kalandyk Prezes TPLOB

„JESTEŚMY PIERWSZA KLASA”- PLEBISCYT GAZETY NOWINY Przechwytywanie

Klasa 1 dzieci z Grupy Montessori bierze udział w plebiscycie pn. „Jesteśmy Pierwsza Klasa 2017” organizowanym przez gazetę Nowiny. 20 grudnia ukaże się specjalny dodatek do Nowin „Jesteśmy Pierwsza Klasa” z grupowymi zdjęciami tegorocznych pierwszoklasistów, wówczas też rozpocznie się głosowanie SMS’owe na najsympatyczniejszą klasę pierwszą roku szkolnego 2017/2018.

W plebiscycie Jesteśmy Pierwsza Klasa nagrodzonych zostanie 7 klas, które zdobędą największą liczbę głosów. Wszystkie klasy biorące udział w plebiscycie otrzymają pamiątkowe tableau ze swoim zdjęciem w formacie A3 do powieszenia w szkole.

Zdjęcie oraz informacje o klasie 1 Szkoły Podstawowej Montessori z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale znajdują się pod linkiem podanym poniżej:

http://www.nowiny24.pl/serwisy/plebiscyty/g/jestesmy-pierwsza-klasa-galeria-zdjec,12676317,26646894/

Życzymy powodzenia i zachęcamy wszystkich miłośników 1 klasy Grupy Montessori do głosowania!

Anna Górka Dyrektor SPM

Roboty w edukacji informatycznej w Grupie Montessori

Edukacja informatyczna w Szkole Podstawowej Montessori z Oddziałami Dwujęzycznym w Boguchwale poszerzona została o zajęcia z robotyki. Posiadane zasoby techniczne do zajęć wzbogacone zostały poprzez projekt edukacyjny „RoboCode – młody kreator” realizowany od października 2017 r. Projekt realizuje Towarzystwo Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego w Boguchwale – jako zadanie zlecone przez Gminę Boguchwała - w Liceum, w gimnazjalnych oddziałach dwujęzycznych a także w klasie siódmej Szkoły Podstawowej Montessori z Oddziałami Dwujęzycznym w Boguchwale. Projekt w łatwy i ciekawy sposób pozwala także uczniom grupy Montessori poznawać zasady budowy robotów oraz metody sterowania nimi. Realizacja projektu sprzyja rozwijaniu zainteresowań uczniów przedmiotami technicznymi i umacnia ich zdolności twórcze z zakresu robotyki i programowania. Zajęcia z robotami Photon kształcą logiczne i algorytmiczne myślenie, uczą nauki języka programowania, wzmacniają umiejętności pracy zespołowej. Dzięki jasnym i łatwym w użyciu instrukcjom, krok po kroku młodzież uczy się, w jaki sposób zbudować robota, jak napisać kod, aby robot działał oraz jak równocześnie dobrze się bawić przy nauce programowania. Uczniowie od postawionego problemu, poprzez algorytm rozwiązania zadania przechodzą do tworzenia kodu umożliwiającego sterowanie robotem. Zawarte w programie elementy kodowania i majsterkowania stanowią potężną kombinacje edukacyjną. Uczestnicy angażują wiele obszarów myślenia, takich jak planowanie, obliczanie, szacowanie, używanie zmiennych, stosowanie przełożeń kół zębatych, a także wiele prób i błędów. Kodowanie i budowanie pozwala uczniom rozwijać umiejętności w swoim tempie nauki. Podczas zajęć edukacji informatycznej wykorzystane są roboty Photon oraz zestaw do budowy robotów Lego MindStorms EV3. Są to jedne z najbardziej przyjaznych dla użytkowników zestawów do robotyki, które były kiedykolwiek dostępne. Budowanie i programowanie z tymi zastawami nie wymaga faktycznie żadnego wcześniejszego doświadczenia. Wystarcza sama pasja do robotyki.

Alicja Dereń Nauczyciel informatyki i robotyki Przechwytywanie2

Centrum Nauki Kopernik z wizytą w Boguchwale

W dniu dzisiejszym nasi uczniowie stali się w odkrywcami. Mieliśmy wielką przyjemność wziąć udział w wystawie interaktywnej „Umysł przyłapany” opracowanej przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, która w dniu 08.12.2017 została zorganizowana w sali wystawienniczej Miejskiego Centrum Kultury w Boguchwale. Wystawa składała się z 15 eksponatów, dzięki którym dzieci mogły zobaczyć jak działają nasze zmysły i w jaki sposób mogą nas oszukiwać. Wśród licznych doświadczeń mieliśmy okazję poznać m.in. strukturę mózgu człowieka i samodzielnie złożyć jego model, sprawdzić swoje umiejętności szybkiego zapamiętywania układów cyfr, zobaczyć jak reagujemy, gdy otrzymujemy sprzeczne informacje, odczytywać wyrazy za pomocą alfabetu Braila,  a także rozwiązywać zagadki i łamigłówki. Nasi uczniowie byli pochłonięci poznawaniem i eksperymentowaniem, które przyniosło wiele radości i satysfakcji po prawidłowo wykonanym zadaniu.

Maria Potoczna Opiekun Grupy Montessori

Mikołaj z wizytą w Szkole Podstawowej Montessori z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale

06.12.2017 r. gościliśmy Świętego Mikołaja. Już od rana w Grupie Montessori panowała radosna atmosfera oczekiwania na wyjątkowego gościa. Specjalnie na tę okazję nauczyliśmy się „Piosenki o Mikołaju”.  W trakcie spotkania dzieci mogły zaprezentować Mikołajowi swoje talenty: zaśpiewali piosenkę o przyjaźni oraz zatańczyli układ rock and roll do piosenki „Let’s twist again”. Wspólny czas wypełniły miłe rozmowy z Mikołajem, podczas których dzieci opowiadały o swojej szkole, tradycji rozdawania prezentów i swoich marzeniach. Chętnie odpowiadały na wszystkie pytania, nawet te dotyczące zachowania w domu i w szkole.  Na koniec spotkania Święty Mikołaj rozdał prezenty oraz zrobił sobie z dziećmi pamiątkowe zdjęcie. Największą radość sprawiło wspólne odpakowywanie prezentów i zabawa z otrzymanymi upominkami.

Maria Potoczna Opiekun Grupy Montessori

Przechwytywanie

Przechwytywanie2

WYJAZD GRUPY MONTESSORI DO TEATRU IM. W. SIEMASZKOWEJ W RZESZOWIE

W zimowy grudniowy dzień (05/12/2017) uczniowie klasy 1-3 Szkoły Podstawowej Montessori w Boguchwale wybrali się razem z opiekunami na wycieczkę do Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie na spektakl pt.: „Przygody Koziołka Matołka„.

Przygody Koziołka Matołka” to wierna adaptacja komiksu Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza. Fantastyczna adaptacja klasycznego tekstu dla dzieci, pełna humoru i zabawnych scen. Rewelacyjni aktorzy, a także zachwycająca scenografia, choreografia, muzyka i światło. To wszystko sprawiło, że uczniowie wyszli po spektaklu zauroczeni magią teatru.

Dzieci do teatru pojechały komunikacją publiczną. Dzięki takiej formie wyjazdu uczniowie zapoznali się z przysługującymi ulgami na przejazdy środkami publicznego transportu, jakie przysługują posiadaczom legitymacji szkolnej.

Ewa Leśniak

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

W dniu 24.11.2017 grupa Montessori świętowała dzień „Pluszowego Misia” korzystając z zaproszenia Biblioteki Publicznej. W ramach spotkania uczniowie uczestniczyli w seansie bajkowym, którego bohaterem był miś. Wykonali też wspólnie misia z klocków. Pobyt w Bibliotece był także okazją do zapoznania się z zasadami korzystania z bibliotecznych zasobów. Było też wiele okazji do przytulania własnych pluszaków, co widać też na pamiątkowych zdjęciach. Dr Anna Górka Dyrektor SPM

NASZA GRUPA MONTESSORI

1

Od 1 września 2017 r. Szkoła Podstawowa Montessori z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale prowadzi zajęcia edukacji wczesnoszkolnej dla najmłodszych klas. Dzieci z klas 1-3 stanowią tzw. grupę Montessori. Dziś mamy możliwość obejrzenia ich wspólnych zdjęć wykonanych w Szkole.

W dniu 23.11.2017 dzieci z jedną z wychowawczyń ubrane w szerokie uśmiechy zapozowały przed aparatem. Wykonane pierwsze w Szkole wspólne zdjęcie będzie dla nich pamiątką na lata. Dzięki temu będą zapewne wspominać wspólne zabawy, sympatie szkolne i naukę, która odbywa się w tej grupie w innowacyjny sposób. Zajęcia prowadzone są przez dwie Panie wychowawczynie a pedagogika Montessori obejmuje stopniowo kolejne obszary edukacyjne. Dzieci mają możliwość korzystania z bardzo wielu pomocy ułatwiających rozwój i naukę. Inspirują one do działania, angażują zmysły i ciekawość. W nauce tej dzieci wspierane są również przez nauczycieli języka angielskiego, hiszpańskiego i niemieckiego. Uczestniczą w zajęciach tanecznych, logopedycznych, nauki gry w szachy oraz grach i zabawach w języku angielskim. Dzieci chętnie biorą udział w wycieczkach i imprezach szkolnych.

Dr Anna Górka Dyrektor SPM

LEKCJA PATRIOTYZMU W GRUPIE MONTESSORI

158134 (1)Także najmłodsi uczniowie z Grupy Montessori (klasy 1-3) uczcili Dzień Niepodległości. Samodzielnie wykonali piękne kotyliony – symbol patriotyzmu i miłości do Ojczyzny. W piękne, słoneczne południe wraz z wychowawczyniami udały się także pod pomnik Grunwaldu, gdzie w pełnym skupieniu słuchały o trudnych dla Polaków chwilach, rozbiorach, wojnach, o walce, o żołnierzach i o odzyskaniu niepodległości. Dla uczczenia pamięci o tych wydarzeniach odśpiewały Hymn Polski.DSC_0007

Dr Anna Górka Dyrektor SPM