W konkursach chemicznych też można osiągnąć sukces.

27 marca 2019 w Szkole Podstawowej im. Prymasa Tysiąclecia w Woli Zarczyckiej odbył się finał XX Podkarpackiego Gimnazjalnego Konkursu Chemicznego, którego celem jest promowanie i rozwijanie zainteresowania chemią wśród młodzieży szkolnej, ze zwróceniem uwagi na rangę przedmiotu i poszukiwaniu talentów w tej dziedzinie wiedzy.

Podkarpacki Gimnazjalny Konkurs Chemiczny ma bardzo długą tradycję. Pierwsza jego edycja miała miejsce w 2000 roku i nosiła nazwę Sarzyńskiego Konkursu Chemicznego.

Rangę przedsięwzięcia podnosi fakt, iż od 2014 roku został objęty honorowym patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty, a od 2015 roku wpisywany jest na listę konkursów, które mogą być wymieniane na świadectwie. Patronat sprawują również: Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Sarzyna, Wydział Chemiczny Politechniki Rzeszowskiej, Polskie Towarzystwo Chemiczne oddział w Rzeszowie,  Zakłady Chemiczne Ciech Sarzyna w Nowej Sarzynie.

W tegorocznej edycji Podkarpackiego Gimnazjalnego Konkursu Chemicznego wzięło udział 244 uczniów szkół z całego Podkarpacia. Do etapu finałowego przystąpiło 62 uczniów z 37 szkół.

Komisja Konkursowa wyłoniła 8 laureatów, wśród nich są uczniowie:

Miłosz Jachyra -  uczeń 8 klasy Szkoły Podstawowej Montessori z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale

Julia Grasza –  uczennica 3 klasy gimnazjum Szkoły Podstawowej Montessori z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale

Gratulujemy Miłoszowi i Julii  tytułu laureata nie tylko w wyżej wymienionym konkursie, lecz również  tytułu laureata w Wojewódzkim Konkursie Chemicznym, natomiast Oli Pileckiej  – uczennicy 3 klasy gimnazjum – tytułu  finalisty.

Jak widać, dzięki pracy i pasji można osiągnąć znaczące sukcesy o czym świadczą osiągnięcia naszych uczniów.

Le succès en français!

5 kwietnia 2019 r. dwie uczennice dwujęzycznej klasy gimnazjalnej – Ania Szewczyk  Gabrysia Michalak otrzymały wyróżnienia w VI Międzyszkolnym Konkursie Języka Francuskiego organizowanym przez II Liceum Ogólnokształcące w Krośnie. Dziewczyny zajęły 4. i 5. miejsce w swojej grupie wiekowej, rywalizując z około pięćdziesiątką gimnazjalistów z innych szkół Podkarpacia.

Konkurs jest przeznaczony wyłącznie dla uczniów, którzy poznają język francuski w szkole i nigdy nie przebywali dłużej w kraju frankofońskim. Zarówno na etapie szkolnym, jak i międzyszkolnym uczestnicy zawodów muszą wykazać się wiedzą z zakresu leksyki, gramatyki i kultury francuskiej. Przygotowanie do konkursu nie wymagało od Ani i Gabrysi specjalnego, dodatkowego nakładu pracy – przy predyspozycjach językowych, jakie posiadają, wystarczyły odpowiednio zorganizowane zajęcia szkolne.

Podczas gali konkursowej wysłuchaliśmy piosenek i wierszy francuskich w interpretacji uczniów krośnieńskiego liceum, którzy – podobnie jak nasze gimnazjalistki – poznają francuską mowę w ramach nauki drugiego języka obcego. Przygotowania, sam konkurs i finałowa gala okazały się dla nas cennym doświadczeniem. Gratulujemy Ani i Gabrysi sukcesu także na tym polu. Félicitations, les filles!

Ewa Wielgosz
nauczyciel języka francuskiego

 

Gratulacje dla Laureatów i Finalistów Konkursów Przedmiotowych

Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż uczniowie naszej Szkoły zdobyli w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie w roku szkolnym 2018/2019: 3 tytuły laureata oraz 4 tytuły finalisty. Sukces ten jest wynikiem zaangażowania uczniów i nauczyciel w przygotowanie do konkursów.

Laureaci i finaliści:

1. Miłosz Jachyra, uczeń ósmej klasy

  • laureat konkursu z chemii – opiekun Danuta Nowak
    Trzeba dodać, że Miłosz został oceniony najwyżej spośród wszystkich uczestników konkursu.
  • laureat konkursu z matematyki – opiekun Zofia Machnicka
  • finalista konkursu z języka angielskiego – opiekun Elżbieta Buczyńska

2.  Jakub Delimata, uczeń ósmej klasy

  • finalista konkursu z matematyki – opiekun Zofia Machnicka

3. Julia Grasza, uczennica klasy III A gimnazjum

  • laureatka konkursu chemicznego – opiekun Danuta Nowak

4. Tymoteusz Louis, uczeń klasy III B gimnazjum

  • finalista konkursu języka francuskiego

5.  Aleksandra Pilecka, uczennica klasy III A gimnazjum

  • finalistka konkursu chemicznego – opiekun Danuta Nowak

Gratulujemy serdecznie Uczniom, ich Rodzicom oraz Nauczycielom.

Warsztaty żywieniowe

W naszej szkole 5 marca 2019 r. mieliśmy przyjemność gościć panie dietetyk, z których jedna z pań jest mamą uczniów naszej szkoły. Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się jakie są najważniejsze zasady żywieniowe: jak często spożywać posiłki, co powinno wchodzić w skład każdego dania. Opisując piramidę żywienia podkreślały jak ważny jest ruch i sport. Nie zabrakło również dyskusji o ilości spożywanych słodkości i napojów.

W części kulinarnej dzieci przygotowywały musy i koktajle owocowo-warzywne. Prowadzące panie pomagały w gotowaniu, podpowiadały jak łączyć składniki. Powstałe posiłki wyglądały i smakowały naprawdę bardzo dobrze. Dzięki takiemu sposobowi przygotowywania dzieci zjadły m.in. jarmuż i seler.

Na pożegnanie dzieci otrzymały pamiątkowe certyfikaty uczestnictwa w warsztatach.

Praktyczna wiedza i umiejętności zdobyte podczas zorganizowanych w naszej szkole warsztatów na pewno pomogą dzieciom teraz i w przyszłości dokonywać dobrych wyborów żywieniowych, co przyczyniać się będzie do polepszenia jakości ich zdrowia oraz samopoczucia.

 

Bal karnawałowy

Bal karnawałowy w grupach Montessori – 5 luty 2019 r.

 

Wymiana międzynarodowa

Uczniowie naszej szkoły od kilku już lat systematycznie biorą udział w wymianie międzyszkolnej. Również i w tym roku szkolnym mieliśmy niewątpliwą przyjemność uczestniczyć w takim projekcie.

Dnia 3 grudnia 2018 r. dwunastoosobowa grupa uczniów naszej szkoły, wraz z opiekunkami Paniami: Magdaleną Bobowską i Zofią Machnicką, wyruszyła do pięknego portugalskiego miasta Barcelos. Przywitała nas tam piękna pogoda i rodziny, u których mieliśmy mieszkać podczas pobytu w kraju. Podekscytowani udaliśmy się do różnych domów i aby się porozumieć z Portugalczykami, skazani byliśmy tylko na nasze umiejętności językowe lub migowe. Kolejne dni spędziliśmy w niezwykle nowoczesnej i ogromnej szkole ESB – Escola Secundária de Barcelos. Podróżowaliśmy też po okolicy, np. Porto czy Bradze, rozkoszowaliśmy się widokami Oceanu Atlantyckiego, odkrywaliśmy smaki portugalskiej kuchni i buszowaliśmy po okolicznych straganach, kupując przeróżne pamiątki.  Przez goszczące nas rodziny zostaliśmy obdarowani figurkami koguta Roostera, który jest symbolem Barcelos. Tydzień w portugalskim miasteczku bardzo szybko minął. Myśl o powrocie do zimnej i śnieżnej Polski wywoływała w wielu z nas przerażenie i smutek. Był to zdecydowanie  jeden z najlepszych tygodni w naszym dotychczasowym życiu. Taka wymiana stała się niewątpliwie najlepszą okazją do poznania nowych miejsc, kultury i ludzi, przeżycia wspaniałych przygód i wypróbowania w praktyce znajomości języków obcych.

Po niespełna dwóch miesiącach rozłąki przyszedł czas na rewizytę. Portugalczycy (dziesięcioosobowa  grupa) przyjechali do nas 25 stycznia 2019 r.  Okazało się, że nie były  to te same osoby, które nas gościły, ale zupełnie inne. Nadszedł czas poznawania się.  Sobotę i niedzielę spędzili oni z naszymi rodzinami. Każdy starał się zapewnić gościom jak najwięcej atrakcji (szczególnie takich, jakich brakuje w Portugalii – lodowisko, jazda na nartach czy kulig).
W poniedziałek udaliśmy się do Wieliczki i zwiedzaliśmy kopalnię soli, następnie pojechaliśmy do Birkenau, by przybliżyć naszym gościom tragiczną historię drugiej wojny światowej.
Wtorek spędziliśmy na łonie natury, w zimowej scenerii pstrągowskiego Rancza. Zorganizowano tam dla nas kulig, a następnie ognisko oraz warsztaty pieczenia proziaków. Uraczono nas tradycyjnymi polskimi daniami: bigosem i żurkiem (niestety nie wszystkim Portugalczykom przypadły one do gustu).
W środę zaplanowaliśmy zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej w Rzeszowie a następnie mieliśmy czas wolny, który liczna część z nas przeznaczyła na zakupy w galeriach handlowych.
W czwartek portugalska grupa udała się do Auschwitz, a my przygotowywaliśmy dla nich dyskotekę w klimacie lat osiemdziesiątych. Niestety to był ostatni wieczór, który spędziliśmy wspólnie i w niejednym oku z tego powodu zakręciła się łezka. Naszych gości obdarowaliśmy drobnymi upominkami, które miały im przypominać Polskę i naszą gościnność.
W piątek, wczesnym rankiem, pożegnaliśmy naszych przyjaciół i sumiennie obiecaliśmy, że będziemy za wszelką cenę podtrzymywać nowe znajomości. Podczas wymiany nawiązała się między nami więź, która na pewno przetrwa długi czas. Już są pierwsze plany spotkania na wakacjach – oczywiście uczniowskie plany :)

Dzień babci i dziadka

Dzień babci i dziadka w grupach Montessori – 22 styczeń 2019 r.

Przestawienie dla grup Montessori

Nie ma tego złego….

Nagle z baśni uciekły wszystkie złe charaktery. Dlaczego? Bo uznały, że są niedocenione, nikt ich nie lubi, a dzieci ciągle zachwycają się księżniczkami i rycerzami. Tak w skrócie można opisać treść małej sztuki pt. „Nie ma tego złego”, którą w piątek (11.01.2019) wystawiły  dla naszych uczniów studentki drugiego roku pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Przebierając się w barwne kostiumy przeniosły nas w świat popularnych baśni takich jak: Szewczyk Dratewka, Jaś i Małgosia, Królewna Śnieżka, Czerwony Kapturek. Okazało się, że bohaterowie baśni wcale nie byli zachwyceni faktem iż od dzisiaj będą żyć bez obecności smoka, Baby Jagi, Złej Królowej czy wilka. Jednak każda postać jest ważna i nadaje wyjątkowy charakter opowieści. Było nam bardzo miło gościć wśród nas przyszłych pedagogów i nauczycieli. Dzięki nim w naszej szkole zrobiło się bajkowo i bardzo wesoło.

Maria Potoczna

Wigilia szkolna

Jasełka i wigilia szkolna w grupach Montessori

 

Wigilie szkolne w oddziałach dwujęzycznych