Akcja Żonkile 2021

W tym roku przypada 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim (19 kwietnia 1943 roku). Uczniowie klasy 8dwj. Szkoły Podstawowej Montessori z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale zaangażowali się w wydarzenia zaanimowane przez Centrum Edukacyjne Muzeum POLIN.

Muzeum Żydów Polskich przygotowało specjalną ofertę edukacyjną dla szkół zawierającą pakiet nowych, atrakcyjnych materiałów dla poszczególnych grup wiekowych.

Dla uczniów i uczennic klas 7-8 szkół podstawowych powstał film „Muranów – Dzielnica Północna” w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Materiał w stylistyce youtuberskiej prezentujący historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie i jej mieszkańców stał się głównym zwornikiem naszych zajęć.

Historia opowiadana przez Alę, główną bohaterkę filmu, była dla uczniów pretekstem do pogłębionej refleksji na temat świadomości historycznej i naszej pamięci, w tym istoty znajomości własnej, rodzinnej historii, jakże często wyraźnie splatającej się z dziejami małej i wielkiej Ojczyzny.