Wymiana międzynarodowa

Uczniowie naszej szkoły od kilku już lat systematycznie biorą udział w wymianie międzyszkolnej. Również i w tym roku szkolnym mieliśmy niewątpliwą przyjemność uczestniczyć w takim projekcie.

Dnia 3 grudnia 2018 r. dwunastoosobowa grupa uczniów naszej szkoły, wraz z opiekunkami Paniami: Magdaleną Bobowską i Zofią Machnicką, wyruszyła do pięknego portugalskiego miasta Barcelos. Przywitała nas tam piękna pogoda i rodziny, u których mieliśmy mieszkać podczas pobytu w kraju. Podekscytowani udaliśmy się do różnych domów i aby się porozumieć z Portugalczykami, skazani byliśmy tylko na nasze umiejętności językowe lub migowe. Kolejne dni spędziliśmy w niezwykle nowoczesnej i ogromnej szkole ESB – Escola Secundária de Barcelos. Podróżowaliśmy też po okolicy, np. Porto czy Bradze, rozkoszowaliśmy się widokami Oceanu Atlantyckiego, odkrywaliśmy smaki portugalskiej kuchni i buszowaliśmy po okolicznych straganach, kupując przeróżne pamiątki.  Przez goszczące nas rodziny zostaliśmy obdarowani figurkami koguta Roostera, który jest symbolem Barcelos. Tydzień w portugalskim miasteczku bardzo szybko minął. Myśl o powrocie do zimnej i śnieżnej Polski wywoływała w wielu z nas przerażenie i smutek. Był to zdecydowanie  jeden z najlepszych tygodni w naszym dotychczasowym życiu. Taka wymiana stała się niewątpliwie najlepszą okazją do poznania nowych miejsc, kultury i ludzi, przeżycia wspaniałych przygód i wypróbowania w praktyce znajomości języków obcych.

Po niespełna dwóch miesiącach rozłąki przyszedł czas na rewizytę. Portugalczycy (dziesięcioosobowa  grupa) przyjechali do nas 25 stycznia 2019 r.  Okazało się, że nie były  to te same osoby, które nas gościły, ale zupełnie inne. Nadszedł czas poznawania się.  Sobotę i niedzielę spędzili oni z naszymi rodzinami. Każdy starał się zapewnić gościom jak najwięcej atrakcji (szczególnie takich, jakich brakuje w Portugalii – lodowisko, jazda na nartach czy kulig).
W poniedziałek udaliśmy się do Wieliczki i zwiedzaliśmy kopalnię soli, następnie pojechaliśmy do Birkenau, by przybliżyć naszym gościom tragiczną historię drugiej wojny światowej.
Wtorek spędziliśmy na łonie natury, w zimowej scenerii pstrągowskiego Rancza. Zorganizowano tam dla nas kulig, a następnie ognisko oraz warsztaty pieczenia proziaków. Uraczono nas tradycyjnymi polskimi daniami: bigosem i żurkiem (niestety nie wszystkim Portugalczykom przypadły one do gustu).
W środę zaplanowaliśmy zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej w Rzeszowie a następnie mieliśmy czas wolny, który liczna część z nas przeznaczyła na zakupy w galeriach handlowych.
W czwartek portugalska grupa udała się do Auschwitz, a my przygotowywaliśmy dla nich dyskotekę w klimacie lat osiemdziesiątych. Niestety to był ostatni wieczór, który spędziliśmy wspólnie i w niejednym oku z tego powodu zakręciła się łezka. Naszych gości obdarowaliśmy drobnymi upominkami, które miały im przypominać Polskę i naszą gościnność.
W piątek, wczesnym rankiem, pożegnaliśmy naszych przyjaciół i sumiennie obiecaliśmy, że będziemy za wszelką cenę podtrzymywać nowe znajomości. Podczas wymiany nawiązała się między nami więź, która na pewno przetrwa długi czas. Już są pierwsze plany spotkania na wakacjach – oczywiście uczniowskie plany 🙂