Włoskie doświadczenia uczniów

W dniach 13-20 maja 2017 r. 18 uczniów Gimnazjum Dwujęzycznego oraz Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale przebywało w ramach Partnerskiej Wymiany Międzynarodowej we Włoszech w mieście Cerignola.
Ale zacznijmy od początku… Każdy z nas był bardzo podekscytowany. Musieliśmy wcześnie wstać, aby dojechać na lotnisko do Katowic. Tam myśleliśmy już tylko o tym, jak spędzimy pierwszy dzień w Italii. Lot minął nam dosyć szybko. Mogliśmy podziwiać piękne widoki z okien samolotu. Po około dwugodzinnym locie, na lotnisku w Neapolu zostaliśmy głośno przywitani przez uczniów włoskiej szkoły. Nie marnowaliśmy czasu i wraz ze swoimi włoskimi przyjaciółmi, zwiedzaliśmy to wielkie miasto.
Po długiej podróży, zmęczeni zostaliśmy przywitani przez rodziny w domach naszych przyjaciół. Następnego dnia mieliśmy czas tylko dla siebie. Wielu z nas przeznaczyło ten dzień na leniuchowanie. W poniedziałek zwiedziliśmy szkołę w Cerignoli oraz lokalne muzeum. Wtorek był bardzo aktywnym dniem pod względem zwiedzania. Zobaczyliśmy Sanktuarium Ojca Pio, następnie Jaskinie Świętego Michała, a na sam koniec zostawiliśmy sobie piękne wybrzeże.
Środa również była aktywnym dniem, tym razem jednak pod względem ruchu. Dzień zaczęliśmy od sportów. Niestety długo nie wytrzymaliśmy, ponieważ rywalizowaliśmy także z wysoką temperaturą. Kiedy zajęcia sportowe dobiegły końca, włoscy uczniowie zaprosili nas do jednej ze szkolnych klas, gdzie razem tańczyliśmy. Po zajęciach mieliśmy czas wolny, jednak tego samego dnia wróciliśmy do szkoły, aby nauczyć się robienia włoskich makaronów. Nazajutrz odbyła się wycieczka do Bari, gdzie każdy z nas najlepiej zapamiętał domy typu trulli.
W piątek obraliśmy kierunek Margarita Di Savoia, gdzie wylegiwaliśmy się na plaży i pływaliśmy w ciepłej wodzie. Było mnóstwo zabawy, a czekała nas jeszcze impreza, niestety, pożegnalna. Ostatnie chwile z włoskimi przyjaciółmi spędziliśmy w świetnej atmosferze. Wieczór był pełen śmiechu, tańca i zabawy. Kolejny dzień nie był już taki wesoły, wiele łez spłynęło po policzkach w momencie pożegnania. Myślę, że każdemu z nas było ciężko wejść do autokaru i ostatni raz pomachać do swoich kolegów.
165 IMG-20170518-WA0003

Przez te siedem dni zwiedziliśmy dużo miejsc, dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy i staliśmy się odważniejsi w rozmowie prowadzonej w języku angielskim. To był najlepiej wykorzystany tydzień! Zachęcamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w tego typu wymianach!

Autor: Gabriela Hałdyś 3 GDB

Korekta: dr Ewa Wielgosz