DSC_0380

Ślubowanie Ucznia Szkoły Podstawowej Montessori

W dniu 19.02.2018r. w murach Szkoły Podstaowowej Montessori z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale – Grupa Montessori odbyła się najważniejsza dla uczniów uroczystość, na którą czekali i pracowali cały semest r- ślubowanie ucznia Szkoły Podstawowej Montessori. Wydarzenie rozpoczęliśmy o godzinie 17:00 przedstawieniem historii Marii Montessori i jej pedagogiki. Uczniowie odegrali krótkie scenki, a narratorzy przybliżyli dokładnie biografię twórczyni tejże pedagogiki. Kolejną częścią była lekcja pokazowa pomocy montessoriańskich, które zaprezentowali uczniowie. Rodzice mogli podziwiać, jak uczniowie pracują z: ruchomym alfabetem, leżącym liczydłem, tablicą do mnożenia czy złotym materiałem. Na koniec uroczystości nastąpiła najważniejsza część dla naszych uczniów- wspólnie z nauczycielem odczytali słowa aktu ślubowania, a następnie osobiście złożyli na nim swój podpis. Nie obyło się również bez uścisku dłoni i gratulacji od Pana Dyrektora i opiekunów grupy. Uczniowie odebrali także pamiątkowe dyplomy, a każda chwila została uwieczniona na zdjęciu. To był historyczny dzień dla nas wszystkich – pierwsi uczniowie naszej szkoły złożyli po raz pierwszy akt ślubowania ucznia Szkoły Montessori. Dzień ten był pełen wrażeń i emocji, ale i także długo wyczekiwaną chwilą dla uczniów, nauczycieli jak również rodziców.

Wyjazd na narty

19 lutego zorganizowany został wyjazd narciarski do ośrodka Chyrowa Ski koło Dukli. Uczniowie Szkoły Postawowej Montessori oddziałów gimnazjalnych i klasa 7 doskonalili swoje umiejętności narciarskie pod okiem nauczycieli wychowania fizycznego i zarazem instruktorów p. Grzegorza Kowala i p. Alicji Nerc. Pogoda dopisała. Lekki mróz, słońce i przepiękne widoki oraz fajna atmosfera i dobre humory uczestników sprawiły że wyjazd moża uznać za bardzo udany.

Udział uczniów kl.3 oddziału gimnazjalnego w XXV SEMINARIUM „WYBRANE PROBLEMY CHEMII”

15 lutego 2018 roku dwoje uczniów kl.3 oddziału gimnazjalnego Szkoły Podstawowej Montessori z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale: Lidia Ziobro i Nikodem Oślizło mieli sposobność uczestniczyć w XXV Jubileuszowym Seminarium „Wybrane Problemy Chemii” organizowanym przez Politechnikę Rzeszowską wraz z grupą licealistów Liceum Ogólnokształcącego w Boguchwale.
Lidia i Nikodem to uczniowie szczególnie zainteresowani rozwojem umiejętności w zakresie nauk chemicznych, pracujący pod kierunkiem nauczyciela chemii w Liceum Ogólnokształcącym w Boguchwale i Szkoły Podstawowej Montessori w Boguchwale – Pani Danuty Nowak. Warto również przypomnieć, że Lidia i Nikodem zakwalifikowali się do III etapu wojewódzkiego konkursu kuratoryjnego z chemii, który odbędzie się w  przyszłym tygodniu 24 lutego 2018 r.

Seminarium było podzielone na dwie części. W części pierwszej dr inż. Anna Kuźniar poprowadziła wykład, którego tematem były „Metale wokół nas”. Tematem drugiego wykładu były „(W)dzięki chemii, czyli związki chemiczne w kosmetyczkach”, który został wygłoszony przez dr inż. Joannę Nizioł.

W części drugiej uczniowie zostali podzieleni na grupy i udali się na zajęcia laboratoryjne, gdzie pod czujnym okiem prowadzących samodzielnie wykonywali doświadczenia chemiczne. Tematami badań były m.in. „Alkacymetria”, „Polimery i tworzywa sztuczne” oraz „Chromatografia i krystalizacja – metody rozdzielania mieszanin”.

Tegoroczne, jubileuszowe XXV Seminarium cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Bal karnawałowy w grupie Montessori

13 lutego 2018 r. w grupie Montessori odbyła się pierwsza Zabawa Karnawałowa, którą rozpoczęliśmy od uroczystego marszu i zaprezentowania postaci przez dzieci. Uczniowie wspólnie z rodzicami przygotowali różnorodne kostiumy od pirata, policjanta, czarodziejki czy kota do smoka, kościotrupa, a nawet postaci z Gwiezdnych Wojen. Zanim jednak przystąpiliśmy do części oficjalnej, uczniowie zbierali siły przy stole z poczęstunkiem, w którego przygotowaniu pomogli niezawodni rodzice. W tym dniu nie zabrakło tańców integracyjnych, tradycyjnych zabaw z balonami, karaoke, oczko, nowych układów tanecznych czy tradycyjnych tańców w kole. Jednak największą atrakcją okazało się papierowe konfetti, które wystrzelone w górę wywołały radość i szeroki uśmiech. Znaleźliśmy również czas na wspólne zdjęcia, które będą piękną pamiątką i wspomnieniem tego wyjątkowego dnia. Radości, uśmiechom, rozmowom nie było końca! Zabawa była tak fantastyczna, że uczniowie w swoich kolorowych strojach udali się na obiad. To był niesamowity dzień pełen wrażeń i radości, który na pewno pozostanie w naszej pamięci przez długi czas.

EkoWalentynki w Szkole Podstawowej Montessori w Boguchwale

Zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej pt. ”EkoWalentynki – czyli kochamy recykling”. W Dniu Zakochanych, 14 lutego 2018 w Szkole Podstawowej Montessori z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale będzie można wymienić zużyte baterie na słodki upominek.
Od wielu lat w ramach „EkoWalentynek” organizatorzy akcji pragną pokazać, że podczas święta zakochanych, na to najwspanialsze uczucie, zasługuje również Ziemia. Pamiętajmy, że codzienna troska o otaczający świat jest najlepszym dowodem miłości do naszej planety. Zbiórkę baterii i  będziemy prowadzić w szkole do 22 kwietnia 2018 roku, czyli do Dnia Ziemi!
Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w akcji.
Baterie należy deponować w oznakowanym pudełku w sali grupy Montessori oraz na korytarzu obok sali nr 9 (oddziały pałacowe). Akcję koordynuje nauczyciel biologii i edukacji ekologicznej – pani Aleksandra Bernatowska – Hadała.

Przechwytywanie

Ferie Zimowe w Szkole Podstawowej Montessori w Boguchwale

W czasie ferii zimowych w Szkole Podstawowej Montessori z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale organizowane były zajęcia dla chętnych uczniów. Spędzony w szkole czas podczas przerwy od zajęć dydaktycznych obfitował w wiele atrakcji dla najmłodszych. Dzieci w szkole miały okazję uczestniczyć w malowaniu buziek, zabawach ruchowych i animacyjnych z chustą „klanzy”, a także w różnego rodzaju warsztatach plastycznych m.in. tworzeniu piankoliny, skarpetkowych stworków czy walentynkowych pudełeczek. Organizowane były również wyjścia poza placówkę. Uczniowie mieli okazję zwiedzić Gminną Bibliotekę Publiczną w Boguchwale i uczestniczyć w zajęciach zorganizowanych przez pracowników biblioteki. Dużą radość sprawiła im wizyta w Papugarni,  seans „Calineczka” w Teatrze Maska, a także zabawny film animacyjny „Gnomy rozrabiają” w kinie Helios w Rzeszowie.  Najbardziej atrakcyjne podczas ferii były dla nich zimowe zabawy na śniegu. Uczniowie nie mogli się nudzić, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.


Podwójne złoto dla Karoliny Wolskiej

wolska-traciak-zmp-podium-3m

W pierwszych dniach lutego 2018 roku podczas Zimowych Mistrzostw Polski uczennica oddziału gimnazjalnego 2b Szkoły Podstawowej Montessori z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale – Karolina Wolska zdobyła dwa złote medale w kategorii skoków do wody z trampoliny 1-metrowej i 3-metrowej. Karolina należy do kadry Polski, a odniesione w ostatnich dniach sukcesy stanowią szansę kwalifikacji do Mistrzostw Europy.
Jesteśmy dumni zarówno z tych godnych podziwu osiągnięć sportowych Karoliny, jak również z bardzo dobrych wyników w nauce oraz wzorowego zachowania Uczennicy naszej Szkoły.
Gratulujemy Karolinie i kibicujemy Jej w dalszym ciągu.

„Niech od Bałtyku aż do stóp Tatr żyją nam Babcie, Dziadkowie 100 lat”

SONY DSC

W dniu 22 stycznia 2018 r. w Szkole Podstawowej Montessori z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale zorganizowana została uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Uczniowie z grupy Montessori zaprosili swoje kochane babcie i dziadków. Dzieci przygotowały specjalny program artystyczny, podczas którego zaprezentowały tańce towarzyskie: walc angielski, walc wiedeński, sambę i cza-czę. W dalszej części programu uczniowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki, a na koniec wręczyli swoim babciom i dziadkom samodzielnie przygotowane kalendarze na rok 2018. Po części oficjalnej nasi goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Dla naszych uczniów było niezwykłym przeżyciem, gościć i występować przed tak niezwykłymi osobami.

Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy wszystkiego najlepszego – nie tylko w dniu ich święta!!

Maria Potoczna Wychowawca grupy Montessori

Galeria zdjęć: https://photos.app.goo.gl/UCcy1CdyXrf1MEIa2
Filmy: https://youtu.be/NttT2vIi-kM
           https://youtu.be/WVWJpao0bo8

„Święta, święta, święta czas kolędowania, Święta, święta, święta narodziny Pana”

Tymi słowami wspólnie cieszyliśmy się nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia podczas naszej pierwszej szkolnej Wigilii, która odbyła się 21 grudnia. Mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole rodziców oraz młodsze rodzeństwo naszych uczniów klas I-III. Wydarzenie rozpoczęliśmy świątecznym Rock and rollem oraz występem dzieci podczas, którego recytowały wiersze o tematyce świątecznej, śpiewały kolędy i pastorałki. Następnie wspólnie podzieliliśmy się opłatkiem i każdy mógł złożyć obecnym życzenia. Najprzyjemniejszą częścią był poczęstunek przygotowany przez rodziców oraz wspólne rozmowy i zabawa. W trakcie poczęstunku mogliśmy podziwiać rozkwitający talent naszej uczennicy Nadii Iwińskiej, która zagrała na pianinie kolędę „Cicha noc”. W ten wyjątkowy wieczór w naszej szkole zrobiło się głośno od rozmów, zabaw i radości, których nie było końca. Najpiękniejszym akcentem spotkania był serdeczny uśmiech na twarzach wszystkich.

Maria Potoczna
Opiekun Grupy Montessori

Klasa 7d SPM na wystawie „Legenda o św. Wojciechu z Drzwi Gnieźnieńskich” w Gminnej Bibliotece Publicznej w Boguchwale

Z inicjatywy naszej Pani wychowawczyni i w odpowiedzi na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Boguchwale w dniu 12 grudnia 2017 r. po siódmej godzinie lekcyjnej wybraliśmy się całą klasą obejrzeć wystawę pt. „Legenda o św. Wojciechu z Drzwi Gnieźnieńskich”, która udostępniona była do zwiedzania w „Galerii Oficyna” w Rezydencji Literackiej Boguchwały. Wystawa przygotowana została przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Ekspozycja składała się z plansz, które przedstawiają historię tytułowego bohatera św. Wojciecha na tle najdawniejszych dziejów Polski. Elementem wystawy była kilkuminutowa animacja, ukazująca żywot św. Wojciecha, inspirowana opowieścią z drzwi gnieźnieńskich. Wyróżnikiem tejże wystawy był interesujący i nowoczesny sposób opowiedzenia losów człowieka, który zmienił bieg historii naszego kraju. 

Uczniowie kl. 7d