WAKACYJNE SZKOLENIA NAUCZYCIELI SZKOŁY PODSTAWOWEJ MONTESSORI Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W BOGUCHWALE

C:\Users\Dell\Desktop\szkolenia nauczycieli LOB\LogosBeneficairesErasmus-RIGHT_PL.jpg

Wakacyjna przerwa od zajęć dydaktyczno-wychowawczych to dla nauczycieli Szkoły Podstawowej Montessori z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale okazja na uczestnictwo w szkoleniach, doskonalenie własnego warsztatu pracy, poznanie nowych metod nauczania oraz szeroko pojęty rozwój.

Dwutygodniowe, zagraniczne szkolenia byłyby nieosiągalne gdyby nie udział Szkoły w programie Erasmus+. W ramach akcji Mobilność kadry edukacyjnej zrealizowany został projekt o nazwie Czerpmy metodykę prosto ze źródła, oferując siedmiu nauczycielom możliwość udziału w interesujących szkoleniach.

W dniach 23.06-7.07 w kursie z zakresu pedagogiki Monessori wzięły udział cztery nauczycielki: Maria Cesarz, Kamila Liebchen, Paulina Nguyen-Quang i Urszula Pastwa. Kurs we Włoszech, przygotowany specjalnie dla Szkoły Podstawowej Montessori z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale przez Organizację Giovani per l’Europa, pozwolił paniom na uporządkowanie swojej wiedzy i wymianę doświadczeń. Efektem zajęć jest projekt ekologiczny opracowany dla Szkoły, który pozwoli na interdyscyplinarny rozwój i współpracę wszystkich nauczycieli i uczniów. W trakcie kursu panie miały również okazję odwiedzić szkołę w Mediolanie oraz czerpać inspiracje w zakresie organizacji przestrzeni i dostosowania jej do potrzeb uczniów. Mamy nadzieję, że kurs stanie się początkiem współpracy naszej Szkoły z placówkami we Włoszech.

C:\Users\Dell\Downloads\17f676b0-4e32-40f7-b3da-1bd10a0917f6.jpeg C:\Users\Dell\Downloads\f774ea3d-f14a-4529-8786-0fa8ba6e003d.jpeg

Dwie nauczycielki języka angielskiego wzięły udział w dwóch różnych szkoleniach w dwóch krajach, stwarzając tym możliwość doskonalenia różnorakich aspektów nauczania języka oraz wymianę doświadczeń. Pani Elżbieta Buczyńska w okresie 15-26.07 wzięła udział w kursie o nazwie: Technology in the Classroom w Wielkiej Brytanii. Podczas kursu omówione zostały sposoby wykorzystywania nowoczesnych technologii w nauczaniu języka angielskiego. Kurs podzielony był na kilka modułów, każdy dotyczył innej umiejętności: czytanie, słuchanie, mówienie, pisanie. Każdą z poznanych aplikacji oraz stron internetowych można było wypróbować w praktyce, tworząc przykładowe materiały do wykorzystania na swoich zajęciach.

C:\Users\Dell\Downloads\IMG_20190719_101808.jpgC:\Users\Dell\Downloads\IMG-20190724-WA0031.jpg

Natomiast pani Marta Fijałkowska wzięła udział w szkoleniu w Irlandii: Modern Methodologies in the Language Classroom trwającym od 1 do 12 lipca. Nowoczesne metody nauczania obejmowały najważniejsze aspekty nauczania, tj. rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstu czytanego, tworzenie wypowiedzi ustnych czy pisemnych, nauczanie gramatyki, słownictwa, gry językowe oraz wykorzystanie technologii w klasie. Omówione zostały również aktualne schematy oceniania oraz sposoby wdrażania samooceny, oceny wzajemnej i autorefleksji. Popołudniowy program kulturowy, bezpośrednio powiązany z porannymi sesjami, były okazją do zapoznania się z Irlandzką historią i kulturą, ćwiczenia języka angielskiego w nieformalnym środowisku oraz do zastanowienia się, w jaki sposób wykorzystać wycieczki szkolne we własnych środowiskach do rozwijania umiejętności językowych u uczniów.

C:\Users\Dell\Desktop\0FFEDB04-2EC1-485C-90E7-69731D9277A7.jpeg

Dyrektor Szkoły i jednocześnie nauczyciel chemii, pani Anna Górka uczestniczyła w kursie: CLIL – Methodology & ICT Tools for Teachers working with CLIL. Szkolenie trwało od 1 do 12 lipca i zorganizowane było na Malcie. Celem szkolenia było doskonalenie metodyki nauczania dwujęzycznego oraz poznanie narzędzi online oraz pomocy dydaktycznych zaprojektowanych specjalnie do wykorzystania w tym systemie kształcenia. Kurs składał się z zajęć teoretycznych i praktycznych. Uczestnicy omawiali, ćwiczyli i prezentowali  konkretne przypadki zastosowania metodologii CLIL w poszczególnych przedmiotach.

Rok szkolny 2019/2020 z pewnością stworzy okazję do wykorzystania zdobytej wiedzy i umiejętności w praktyce.

 

Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za umieszczoną tu zawartość merytoryczną.

Ogólnopolski Konkurs Fizyczny „Lwiątko”

W marcu 2019 r. uczniowie z kl. 8d wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym „Lwiątko”. Najwyższy wynik oraz honorowy tytuł „KAON” uzyskał Miłosz Jachyra.

Konkurs „Lwiątko” wzorowany jest na popularnym Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur”. Na pomysł konkursu z fizyki wpadli w 2001 roku nauczyciele „uniwersyteckiego” liceum we Lwowie, zajmujący się także organizacją Kangura na terenie Ukrainy. Nazwa „Lwiątko”, po ukraińsku „Levenja”, właśnie od Lwowa pochodzi. W 2003 roku ukraińscy organizatorzy zaproponowali rozszerzenie konkursu na Polskę I Społecznemu Liceum Ogólnokształcącemu w Warszawie. W latach 2009–2017 konkurs organizowało Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

W 2018 r. konkurs się nie odbył. Od 2019 roku organizatorem Konkursu jest Fundacja Akademia Młodych Fizyków.

Organizatorzy konkursu ustanowili honorowe tytuły dla zwycięzców, zapożyczone od nazw cząstek elementarnych.:

  • „hiperon Ω” – dla osób, które otrzymały co najmniej 125 punktów,
  • „kaon” – dla osób, które otrzymały co najmniej 100 i mniej niż 125 punktów,
  • „taon” – dla osób, które otrzymały co najmniej 75 i mniej niż 100 punktów.

Bogdan Maciesowicz – nauczyciel fizyki

GALA LAUREATÓW KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH

5 czerwca 2019r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbyła się uroczystość podsumowania tegorocznych konkursów przedmiotowych organizowanych przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty w ramach tzw. Gali Laureatów Konkursów Przedmiotowych za rok szkolny 2018/2019.

Niezmiernie miło nam poinformować, że w gronie nagrodzonych Statuetkę i dyplom odebrał Miłosz Jachyra, uczeń klasy VIII Szkoły Podstawowej Montessori z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale, który jest laureatem  Wojewódzkiego Przedmiotowego Konkursu z Chemii dla uczniów szkół podstawowych i jednocześnie laureatem Wojewódzkiego Przedmiotowego Konkursu z Matematyki dla uczniów szkół podstawowych.

Wojewoda Podkarpacki pani Ewa Leniart oraz Podkarpacki Kurator Oświaty pani Małgorzata Rauch pogratulowały wszystkim uczestnikom Gali Laureatów Konkursów Przedmiotowych oraz podziękowały nauczycielom i rodzicom oraz dyrektorom szkół nagrodzonych uczniów, za trud wychowania, pomoc w rozpoznaniu zdolności i inspirowanie do zdobywania nowej wiedzy. Podczas Gali, gratulacje i dyplom – Szkoła przyjazna utalentowanym uczniom dla SPM odebrał pan Zbigniew Kalandyk Prezes Towarzystwa Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego w Boguchwale oraz pani Zofia Machnicka nauczyciel matematyki oraz pani Danuta Nowak nauczyciel chemii.

Kierunek WARSZAWA

W dniach 22-24 maja 2019 roku, uczniowie klasy 8d SPM w Boguchwale pojechali na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Zwiedzili najciekawsze miejsca naszej stolicy, przykuwające uwagę turystów z Polski i z całego świata.

W środę 22 maja o godzinie 6.00 „naładowani” pozytywną energią, chęcią zwiedzenia stolicy, poznania nowych miejsc, wyjechaliśmy z Boguchwały w kierunku Warszawy. Na miejscu byliśmy około godziny 13.00. Pierwszy dzień wycieczki rozpoczęliśmy od Pałacu Kultury i Nauki, a stamtąd przeszliśmy do Centrum Handlowego „Złote Tarasy”. Podczas drugiego dnia udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik. Jest to wspaniały ośrodek nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się. Wszyscy mogliśmy poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Mieliśmy okazję zobaczyć na własne oczy mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń, wszechświata i wielu innych aspektów otaczającego nas świata. Po kilku godzinach spędzonych w Centrum Nauki pojechaliśmy na Stadion Narodowy. Robi wrażenie! Gdy weszliśmy na trybuny i wspięliśmy się na sam ich szczyt, z góry podziwialiśmy ogrom tego obiektu, a jednocześnie ogromny wkład pracy włożony w jego istnienie. Zwiedzanie Warszawy w trzecim dniu wycieczki rozpoczęliśmy od Starówki, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Następnie podziwialiśmy Zamek Królewski. Podziwialiśmy piękno budynku, który został zbudowany w stylu barokowo – klasycystycznym. Zwiedziliśmy część muzealną zamku, gdzie obejrzeliśmy projekcję multimedialną – film na temat historii i odbudowy zniszczonego podczas wojen obiektu. Następnie przeszliśmy na Rynek Starego Miasta. Widzieliśmy pomnik Warszawskiej Syrenki. Niedaleko mieści się restauracja „Bazyliszek”, nad wejściem której wisi podobizna potwora. Wracając w kierunku autokaru skręciliśmy na Plac Piłsudskiego, by tam zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza [akurat odbywała się zmiana warty].
Po dwugodzinnym spacerze zjedliśmy gofry i kupiliśmy pamiątki. Około godziny 14.30 zmęczeni ale pełni wielu wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Wycieczka do Warszawy była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Pogoda i atmosfera nam sprzyjały. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Mieliśmy tylko świadomość, że to ostatnia wycieczka kiedy jesteśmy uczniami klasy 8d SPM. Szkoda, czas tak szybko mija…

Klasa 8d

 

Dzień gier planszowych w grupach Montessori

31 maja w dzień poprzedzający Dzień Dziecka uczniowie świętowali biorąc udział w zającach gier planszowych, które zorganizowane zostały we współpracy z zaproszonym gościem – mamą uczennicy z grupy Montessori 3. Uczniowi poznawali nowe, bardzo ich interesujące gry. Taką formę spędzania czasu docenili jako bardzo dobry pomysł na zabawę z przyjaciółmi i rodziną. Gry wymagały również działania zespołowego, dzięki czemu były okazją do integracji grupy. Gry planszowe rozwijają umysł i wyobraźnię, uczą grać fair play, okazały się świetną rozrywką.

Wyniki Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny – XXVIII edycja

Do testu w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny przystąpił 35-osobowy zespół uczniów z SPM i LOB w Boguchwale.

Miło nam poinformować, że w kategorii:

  • Maluch

Aleksandra Ciasnocha – otrzymała wyróżnienie

Filip Kalandyk – otrzymał wyróżnienie

Nadia Iwińska – otrzymała wyróżnienie

 

  • Kadet

Klasa VIII szkoły podstawowej  Jakub Delimata – otrzymał wynik bardzo dobry

Klasa VIII szkoły podstawowej  Miłosz Jachyra – otrzymał wyróżnienie

Klasa VIII szkoły podstawowej – Sławomir Zdunek – otrzymał wyróżnienie

 

  • Student 

klasa II liceum – Michał Machowski –otrzymał wynik bardzo dobry

 

SERDECZNE GRATULACJE !!!

 

Organizatorem konkursu jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych z siedzibą w Toruniu, a Patronat Merytoryczny nad Konkursem sprawuje Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Konkurs ma charakter jednorazowego testu. Zadania oraz termin [jak co roku] są ustalane przez władze stowarzyszenia Kangourou Sans Frontie`res z siedzibą w Paryżu.

Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR gromadzi w wielu krajach świata dzieci i młodzież w różnym wieku proponując im rozwiązywanie testów matematycznych w jednej z sześciu grup wiekowych. Uczestnicy konkursu we wszystkich krajach otrzymują te same zadania wspólne dla danej kategorii wiekowej.

Ideą konkursu jest zbliżenie dzieci i młodzieży całego świata poprzez masowy udział we wspólnej zabawie matematycznej. Świadomość tego faktu jest niewątpliwie wielką atrakcją dla uczestników. W odróżnieniu od innych konkursów mających na celu wyłonienie talentów matematycznych, KANGUR ma przede wszystkim przełamać dość powszechną wśród uczniów niechęć do matematyki.

Szkolnym koordynatorem konkursu jest mgr Zofia Machnicka.

Hiszpania – Mallorca, projekt edukacyjno – językowy (23-26.04.2019r.)

22 kwietnia 2019r. grupa młodzieży ze Szkoły Podstawowej Montessori z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale wraz z uczniami Liceum Ogólnokształcącego w Boguchwale rozpoczęła udział we wspólnym projekcie edukacyjno-językowym w Mallorce w Hiszpanii.

Celem naszego wyjazdu było podniesienie kompetencji z zakresu komunikowania się w języku angielskim i hiszpańskim oraz poszerzenie horyzontów kulturowych. Codziennie aktywnie uczestniczyliśmy w zajęciach językowych oraz integracyjnych. Każdego wieczoru spotykaliśmy się również po to, aby podsumować wydarzenia oraz podzielić się mnóstwem wrażeń.

Pewnie większości Mallorca kojarzyła się głównie ze słońcem, plażą i zabawą. Nam jednak udało się odkryć i przeżyć znacznie więcej. Zwiedziliśmy wiele pięknych miejsc takich jak czarująca stolica – Palma de Mallorca, miasteczko Valldemossa, w którym podróżowaliśmy śladami naszego wybitnego rodaka, Fryderyka Chopina. Zwiedziliśmy Port de Sóller oraz Sóller, w którym mogliśmy spędzić czas na wyjątkowych targach. Byliśmy również w jaskini Cuevas del Drach, gdzie usłyszeliśmy koncert muzyki poważnej. Pod koniec każdego dnia uczestniczyliśmy w zajęciach językowych, podczas których graliśmy w przeróżne gry integracyjne po angielsku.

Smakowaliśmy wyśmienitą hiszpańską kuchnię ,tradycyjne dania dla konkretnego regionu, podziwialiśmy jej bajkową architekturę, a nawet zajrzeliśmy pod jej kołnierz odwiedzając tamtejsze Smocze Jaskinie…

Wyjazd trwał do 28 kwietnia, każdy z nas zachowa w pamięci wiele wspomnień, które pozostaną z nami na zawsze.

Karolina Sikora kl. I LOB

Izabela Sołek kl.VIII SPM