W tym roku przypada 78.
rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim (19 kwietnia 1943 roku).
Uczniowie klasy 8dwj. Szkoły Podstawowej Montessori z Oddziałami Dwujęzycznymi
w Boguchwale zaangażowali się w wydarzenia zaanimowane przez Centrum Edukacyjne
Muzeum POLIN.
Muzeum Żydów Polskich przygotowało
specjalną ofertę edukacyjną dla szkół zawierającą pakiet nowych, atrakcyjnych
materiałów dla poszczególnych grup wiekowych.
Dla uczniów i uczennic klas
7-8 szkół podstawowych powstał film „Muranów – Dzielnica Północna” w
reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Materiał w stylistyce youtuberskiej
prezentujący historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie i jej
mieszkańców stał się głównym zwornikiem naszych zajęć.
Historia opowiadana przez Alę, główną bohaterkę filmu, była dla uczniów pretekstem do pogłębionej refleksji na temat świadomości historycznej i naszej pamięci, w tym istoty znajomości własnej, rodzinnej historii, jakże często wyraźnie splatającej się z dziejami małej i wielkiej Ojczyzny.
Obecny rok szkolny
stanowi nie lada wyzwanie dla wszystkich uczniów. Klasa ósma nie jest wyjątkiem
– zbliżające się egzaminy, bieżący materiał, a nade wszystko tęsknota za
szkolną ławką i murami Pałacu.
Uczniowie klasy ósmej SPM, wyposażeni w szkolne IPady, jak co dzień rano zasiadają przed monitorem, by rozpocząć kolejny szkolny dzień. Na pierwszy ogień – język angielski, w końcu są klasą dwujęzyczną! Idzie im świetnie, średni wynik zespołu na egzaminie próbnym to 85 %. Matematyka, matematyka – dwie godziny sam na sam z rachunkami, geometrią czy pierwiastkami to wytężony i pracowity czas. Odetchnąć można za to na wychowaniu fizycznym: spacer po świeżym powietrzu i seria przysiadów doskonale regeneruje nasze kręgosłupy i zmęczone oczy… Tym bardziej, że zbliża się chemia… trzeba mieć się na baczności! Ale i z tym doskonale sobie radzą nasze dzielne ósmaki. Maja Jachyra i Martyna Molek to prawdziwe pasjonatki tego trudnego przedmiotu – właśnie awansowały do III etapu wojewódzkiego konkursu kuratoryjnego. Na lekcji języka hiszpańskiego z naszym native speakerem przenosimy się w przestrzeni i lądujemy w słonecznej Andaluzji, gdzie ćwiczymy gramatykę w praktyce. Po tej chwili przyjemnego wytchnienia nadchodzi historia… Pan Dyrektor zapowiedział odpytywanie… nie ma więc czasu do stracenia. Rozkładamy szybko mapę i powtarzamy daty i nazwiska – wszak to jeden z naszych ulubionych przedmiotów. No i w końcu język polski. Pełna mobilizacja. Przed nami egzamin, a pani zaraz sprawdzi czy bohaterowie lektur to nasi dobrzy znajomi…
Przykład przekładu intersemiotycznego (korelacji międzyprzedmiotowej)
mgr Anna Bednarczyk – psycholog, terapeuta osób ze spektrum autyzmu
Najważniejszym celem mojej pracy jest wspieranie dzieci oraz ich opiekunów w tworzeniu przestrzeni do dobrego rozwoju. Dążę do jak najlepszego poznania dzieci i relacji opartej na wzajemnych szacunku i zaufaniu. Podejmujemy wiele działań aby wspierać naszych uczniów w rozwoju oraz w funkcjonowaniu w tej trudnej sytuacji epidemiologicznej. Wspólnie z uczniami poruszamy takie tematy jak wzmacnianie poczucia własnej wartości, psychoedukacja dotycząca depresji, radzenie sobie z trudnymi emocjami. Wszystkim uczniom umożliwiamy konsultacje stacjonarne oraz w formie online, dla klas VIII przygotowaliśmy warsztaty dotyczące radzenia sobie ze stresem związanym z egzaminem. W młodszych grupach prowadzimy Trening Umiejętności Społecznych aby od najmłodszych lat uczyli się poprawnych zachowań i funkcjonowania w grupie społecznej.
Co oferujemy? • Psychoedukacja • Warsztaty stacjonarne dotyczące poczucia własnej wartości, stresu, lęku • Konsultacje online oraz stacjonarne dla uczniów • Konsultacje dla rodziców • Trening Umiejętności Społecznych – dla uczniów klas I – III • Trening Zastępowania Agresji • Grupa wsparcia i spotkania stacjonarne dla uczniów klas VIII • Wsparcie dla uczniów z trudnościami, uczniów wybitnie uzdolnionych
Szkoła Podstawowa Montessori z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale – spadkobierczyni tradycji i doświadczeń Gimnazjum Dwujęzycznego – prowadzi nabór na rok szkolny 2021/2022 do klasy siódmej dwujęzycznej. Szkoła Podstawowa kontynuuje filozofię edukacyjną GDB. Każdy kolejny rok swojej działalności znaczy nowymi sukcesami uczniów, jak również wdrażaniem nietuzinkowych rozwiązań organizacyjnych i dydaktycznych.
Uczeń decydujący się na kształcenie dwujęzyczne, znajdzie miejsce w klasie kameralnej, skupiającej maksymalnie 12 osób. Za poziom merytoryczny zajęć w klasach dwujęzycznych odpowiadają nauczyciele Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale – szkoły z ośmioletnim doświadczeniem w nauczaniu dwujęzycznym, realizującej program matury międzynarodowej.
W powszechnym przekonaniu zespołu pedagogicznego, nauka w klasach dwujęzycznych Szkoły Podstawowej, jest naturalnym krokiem prowadzącym do kontynuacji jej w prestiżowych oddziałach Liceum.
Warto podkreślić, rzecz w obecnych trudnych czasach dla nas oczywistą, młodzieży uczącej się w SPM adekwatnego wsparcia, na co dzień, udzielają pełnoetatowy psycholog i pedagog szkolny.
Myśląc o przyszłości edukacyjnej własnego dziecka, warto już dziś rozważyć aplikację do klasy 7-dwujęzycznej (pałacowej) działającej przy Liceum.
Pandemia wymusiła na szkołach wdrożenie wielu rozwiązań innowacyjnych, tak pod względem organizacyjnym jak i technologicznym. Przejście na nauczanie zdalne, postawiło jednocześnie rodziców, uczniów ale i nauczycieli przed konicznością sprostania wymogom nowej rzeczywistości. Nie jest dla nikogo tajemnicą, że od przyjętych pryncypiów zależy jakość i efektywność nauczania, zwłaszcza, gdy mówimy o wciąż przedłużającej się perspektywie czasowej, w której taka praca się odbywa. Nauka zdalna towarzyszy nam już bowiem ponad rok.
Szkoła Podstawowa Montessori z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale od początku istnienia przoduje w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii w procesie nauczania. Każdy uczeń klasy siódmej dwujęzycznej otrzymuje na okres nauki w Szkole spersonalizowany iPad. Rozwiązanie to, w obecnym czasie, jest jednym z filarów, na których opieramy kształcenie na odległość. W założeniu, każdy uczeń klas pałacowych do nauki zdalnej powinien wykorzystywać przydzielone sobie urządzenie szkolne. Krok taki pozwala wyeliminować wiele problemów będących jakże często udziałem uczniów innych szkół.
Zabieg podobny jest stosowany także w stosunku do kadry pedagogicznej. Szkoła zadbała o wyposażenie każdego nauczyciela w sprzęt niezbędny do skutecznej realizacji zajęć na odległość. Dodatkowo w sukurs pracownikom SPM przyszedł program grantowy fundacji Polsat, a dalej ogólnopolska akcja umożlwiająca skorzystanie z refundacji części kosztów zakupu prywatnego sprzętu komputerowego wykorzystywanego do nauki zdalnej. W założeniu każdy mógł nabyć dodatkowy, zindywidualizowany, adekwatny do danej profesji osprzęt, taki jak np. tablet graficzny niezwykle pomocny w zdalnym nauczaniu przedmiotów ścisłych.
Wielu nauczycieli, pomimo możliwości
pracy z domu, nieprzerwanie prowadzi zajęcia zdalne z siedziby Szkoły,
wykorzystując zgromadzone tu pomoce
dydaktyczne i zasoby pracowni przedmiotowych.
Pod względem metodologicznym, cenne wskazówki
i dobre praktyki dotyczące wykorzystania IT, zespół nauczycieli LOB-SPM
przyswoił podczas licznych szkoleń zagranicznych realizowanych w ramach
programu Erasmus +.
Jednocześnie, z zachowaniem wymogów wynikających
z przepisów prawa, realizowane są w Pałacu, w stosunku do uczniów klasy ósmej,
konsultacje stacjonarne, a w odniesieniu do wszystkich uczniów swoje statutowe
zadania wykonuje biblioteka szkolna. Podobnie, w tym jakże trudnym dla
wszystkich okresie odosobnienia, niestrudzenie wspiera młodzież i ich rodziców
pedagog i psycholog szkolny.
Konkludując należy stwierdzić, że pedagodzy LOB-SPM wzorowo zdają egzamin z nauki zdalnej rozwijając już wcześniej wypracowane rozwiązania techniczne i metodyczne.
Nauka zdalna nie ograniczyła możliwości rozwijania uzdolnień
naszych uczniów SPM.
Uczennice 8 klasy – Maja Jachyra i Martyna Mołek zostały
zakwalifikowane do III etapu Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego.
Do każdego etapu tego konkursu należało opanować materiał
szeroko wykraczający poza wymagania programowe szkoły podstawowej. Przy
wsparciu nauczyciela przedmiotu, nie brakuje uczennicom zapału do dalszej pracy,
aby 19 kwietnia zwieńczyć wysiłek sukcesem.
W marcu 2019 r. uczniowie z kl. 8d wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym „Lwiątko”. Najwyższy wynik oraz honorowy tytuł „KAON” uzyskał Miłosz Jachyra.
Konkurs „Lwiątko” wzorowany jest na popularnym Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur”. Na pomysł konkursu z fizyki wpadli w 2001 roku nauczyciele „uniwersyteckiego” liceum we Lwowie, zajmujący się także organizacją Kangura na terenie Ukrainy. Nazwa „Lwiątko”, po ukraińsku „Levenja”, właśnie od Lwowa pochodzi. W 2003 roku ukraińscy organizatorzy zaproponowali rozszerzenie konkursu na Polskę I Społecznemu Liceum Ogólnokształcącemu w Warszawie. W latach 2009–2017 konkurs organizowało Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.
W 2018 r. konkurs się nie odbył. Od 2019 roku organizatorem Konkursu jest Fundacja Akademia Młodych Fizyków.
Organizatorzy konkursu ustanowili honorowe tytuły dla zwycięzców, zapożyczone od nazw cząstek elementarnych.:
„hiperon Ω” – dla osób, które otrzymały co najmniej 125 punktów,
„kaon” – dla osób, które otrzymały co najmniej 100 i mniej niż 125 punktów,
„taon” – dla osób, które otrzymały co najmniej 75 i mniej niż 100 punktów.
5 czerwca 2019r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbyła się uroczystość podsumowania tegorocznych konkursów przedmiotowych organizowanych przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty w ramach tzw. Gali Laureatów Konkursów Przedmiotowych za rok szkolny 2018/2019.
Niezmiernie miło nam poinformować, że w gronie nagrodzonych Statuetkę i dyplom odebrał Miłosz Jachyra, uczeń klasy VIII Szkoły Podstawowej Montessori z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale, który jest laureatem Wojewódzkiego Przedmiotowego Konkursu z Chemii dla uczniów szkół podstawowych i jednocześnie laureatem Wojewódzkiego Przedmiotowego Konkursu z Matematyki dla uczniów szkół podstawowych.
Wojewoda Podkarpacki pani Ewa Leniart oraz Podkarpacki Kurator Oświaty pani Małgorzata Rauch pogratulowały wszystkim uczestnikom Gali Laureatów Konkursów Przedmiotowych oraz podziękowały nauczycielom i rodzicom oraz dyrektorom szkół nagrodzonych uczniów, za trud wychowania, pomoc w rozpoznaniu zdolności i inspirowanie do zdobywania nowej wiedzy. Podczas Gali, gratulacje i dyplom – Szkoła przyjazna utalentowanym uczniom dla SPM odebrał pan Zbigniew Kalandyk Prezes Towarzystwa Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego w Boguchwale oraz pani Zofia Machnicka nauczyciel matematyki oraz pani Danuta Nowak nauczyciel chemii.
W dniach 22-24 maja 2019 roku, uczniowie klasy 8d SPM w Boguchwale pojechali na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Zwiedzili najciekawsze miejsca naszej stolicy, przykuwające uwagę turystów z Polski i z całego świata.
W środę 22 maja o godzinie 6.00 „naładowani” pozytywną energią, chęcią zwiedzenia stolicy, poznania nowych miejsc, wyjechaliśmy z Boguchwały w kierunku Warszawy. Na miejscu byliśmy około godziny 13.00. Pierwszy dzień wycieczki rozpoczęliśmy od Pałacu Kultury i Nauki, a stamtąd przeszliśmy do Centrum Handlowego „Złote Tarasy”. Podczas drugiego dnia udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik. Jest to wspaniały ośrodek nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się. Wszyscy mogliśmy poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Mieliśmy okazję zobaczyć na własne oczy mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń, wszechświata i wielu innych aspektów otaczającego nas świata. Po kilku godzinach spędzonych w Centrum Nauki pojechaliśmy na Stadion Narodowy. Robi wrażenie! Gdy weszliśmy na trybuny i wspięliśmy się na sam ich szczyt, z góry podziwialiśmy ogrom tego obiektu, a jednocześnie ogromny wkład pracy włożony w jego istnienie. Zwiedzanie Warszawy w trzecim dniu wycieczki rozpoczęliśmy od Starówki, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Następnie podziwialiśmy Zamek Królewski. Podziwialiśmy piękno budynku, który został zbudowany w stylu barokowo – klasycystycznym. Zwiedziliśmy część muzealną zamku, gdzie obejrzeliśmy projekcję multimedialną – film na temat historii i odbudowy zniszczonego podczas wojen obiektu. Następnie przeszliśmy na Rynek Starego Miasta. Widzieliśmy pomnik Warszawskiej Syrenki. Niedaleko mieści się restauracja „Bazyliszek”, nad wejściem której wisi podobizna potwora. Wracając w kierunku autokaru skręciliśmy na Plac Piłsudskiego, by tam zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza [akurat odbywała się zmiana warty].
Po dwugodzinnym spacerze zjedliśmy gofry i kupiliśmy pamiątki. Około godziny 14.30 zmęczeni ale pełni wielu wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Wycieczka do Warszawy była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Pogoda i atmosfera nam sprzyjały. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Mieliśmy tylko świadomość, że to ostatnia wycieczka kiedy jesteśmy uczniami klasy 8d SPM. Szkoda, czas tak szybko mija…