Przedmiotowy konkurs kuratoryjny – III etap wojewódzki

Konkurs Chemiczny

Nauka zdalna nie ograniczyła możliwości rozwijania uzdolnień naszych uczniów SPM.

Uczennice 8 klasy – Maja Jachyra i Martyna Mołek zostały zakwalifikowane do III etapu Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego.

Do każdego etapu tego konkursu należało opanować materiał szeroko wykraczający poza wymagania programowe szkoły podstawowej. Przy wsparciu nauczyciela przedmiotu, nie brakuje uczennicom zapału do dalszej pracy, aby 19 kwietnia zwieńczyć wysiłek sukcesem.

Danuta Nowak

WAKACYJNE SZKOLENIA NAUCZYCIELI SZKOŁY PODSTAWOWEJ MONTESSORI Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W BOGUCHWALE

C:\Users\Dell\Desktop\szkolenia nauczycieli LOB\LogosBeneficairesErasmus-RIGHT_PL.jpg

Wakacyjna przerwa od zajęć dydaktyczno-wychowawczych to dla nauczycieli Szkoły Podstawowej Montessori z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale okazja na uczestnictwo w szkoleniach, doskonalenie własnego warsztatu pracy, poznanie nowych metod nauczania oraz szeroko pojęty rozwój.

Dwutygodniowe, zagraniczne szkolenia byłyby nieosiągalne gdyby nie udział Szkoły w programie Erasmus+. W ramach akcji Mobilność kadry edukacyjnej zrealizowany został projekt o nazwie Czerpmy metodykę prosto ze źródła, oferując siedmiu nauczycielom możliwość udziału w interesujących szkoleniach.

W dniach 23.06-7.07 w kursie z zakresu pedagogiki Monessori wzięły udział cztery nauczycielki: Maria Cesarz, Kamila Liebchen, Paulina Nguyen-Quang i Urszula Pastwa. Kurs we Włoszech, przygotowany specjalnie dla Szkoły Podstawowej Montessori z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale przez Organizację Giovani per l’Europa, pozwolił paniom na uporządkowanie swojej wiedzy i wymianę doświadczeń. Efektem zajęć jest projekt ekologiczny opracowany dla Szkoły, który pozwoli na interdyscyplinarny rozwój i współpracę wszystkich nauczycieli i uczniów. W trakcie kursu panie miały również okazję odwiedzić szkołę w Mediolanie oraz czerpać inspiracje w zakresie organizacji przestrzeni i dostosowania jej do potrzeb uczniów. Mamy nadzieję, że kurs stanie się początkiem współpracy naszej Szkoły z placówkami we Włoszech.

C:\Users\Dell\Downloads\17f676b0-4e32-40f7-b3da-1bd10a0917f6.jpeg C:\Users\Dell\Downloads\f774ea3d-f14a-4529-8786-0fa8ba6e003d.jpeg

Dwie nauczycielki języka angielskiego wzięły udział w dwóch różnych szkoleniach w dwóch krajach, stwarzając tym możliwość doskonalenia różnorakich aspektów nauczania języka oraz wymianę doświadczeń. Pani Elżbieta Buczyńska w okresie 15-26.07 wzięła udział w kursie o nazwie: Technology in the Classroom w Wielkiej Brytanii. Podczas kursu omówione zostały sposoby wykorzystywania nowoczesnych technologii w nauczaniu języka angielskiego. Kurs podzielony był na kilka modułów, każdy dotyczył innej umiejętności: czytanie, słuchanie, mówienie, pisanie. Każdą z poznanych aplikacji oraz stron internetowych można było wypróbować w praktyce, tworząc przykładowe materiały do wykorzystania na swoich zajęciach.

C:\Users\Dell\Downloads\IMG_20190719_101808.jpgC:\Users\Dell\Downloads\IMG-20190724-WA0031.jpg

Natomiast pani Marta Fijałkowska wzięła udział w szkoleniu w Irlandii: Modern Methodologies in the Language Classroom trwającym od 1 do 12 lipca. Nowoczesne metody nauczania obejmowały najważniejsze aspekty nauczania, tj. rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstu czytanego, tworzenie wypowiedzi ustnych czy pisemnych, nauczanie gramatyki, słownictwa, gry językowe oraz wykorzystanie technologii w klasie. Omówione zostały również aktualne schematy oceniania oraz sposoby wdrażania samooceny, oceny wzajemnej i autorefleksji. Popołudniowy program kulturowy, bezpośrednio powiązany z porannymi sesjami, były okazją do zapoznania się z Irlandzką historią i kulturą, ćwiczenia języka angielskiego w nieformalnym środowisku oraz do zastanowienia się, w jaki sposób wykorzystać wycieczki szkolne we własnych środowiskach do rozwijania umiejętności językowych u uczniów.

C:\Users\Dell\Desktop\0FFEDB04-2EC1-485C-90E7-69731D9277A7.jpeg

Dyrektor Szkoły i jednocześnie nauczyciel chemii, pani Anna Górka uczestniczyła w kursie: CLIL – Methodology & ICT Tools for Teachers working with CLIL. Szkolenie trwało od 1 do 12 lipca i zorganizowane było na Malcie. Celem szkolenia było doskonalenie metodyki nauczania dwujęzycznego oraz poznanie narzędzi online oraz pomocy dydaktycznych zaprojektowanych specjalnie do wykorzystania w tym systemie kształcenia. Kurs składał się z zajęć teoretycznych i praktycznych. Uczestnicy omawiali, ćwiczyli i prezentowali  konkretne przypadki zastosowania metodologii CLIL w poszczególnych przedmiotach.

Rok szkolny 2019/2020 z pewnością stworzy okazję do wykorzystania zdobytej wiedzy i umiejętności w praktyce.

 

Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za umieszczoną tu zawartość merytoryczną.

Dzień gier planszowych w grupach Montessori

31 maja w dzień poprzedzający Dzień Dziecka uczniowie świętowali biorąc udział w zającach gier planszowych, które zorganizowane zostały we współpracy z zaproszonym gościem – mamą uczennicy z grupy Montessori 3. Uczniowi poznawali nowe, bardzo ich interesujące gry. Taką formę spędzania czasu docenili jako bardzo dobry pomysł na zabawę z przyjaciółmi i rodziną. Gry wymagały również działania zespołowego, dzięki czemu były okazją do integracji grupy. Gry planszowe rozwijają umysł i wyobraźnię, uczą grać fair play, okazały się świetną rozrywką.

Szkolne spotkanie opłatkowe

so1Staraniem Samorządu Uczniowskiego, cała społeczność szkolna GDB, spotkała się 22 grudnia na symbolicznej Wigilii. Młodzież zaprezentowała oryginalnie pomyślane jasełka, które wraz z kolędami, życzeniami i tradycyjnymi potrawami, wprowadziły doskonale wszystkich w świąteczny nastrój.
so2 so3

Szlachetna Paczka

paczka1aaa10. grudnia 2016 roku, uczniowie Gimnazjum Dwujęzycznego oraz Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale, wzięli udział w tegorocznym finale Szlachetnej Paczki. Przez tydzień samorządy uczniowskie zbierały datki na zakup automatycznej pralki, artykułów spożywczych, środków czystości i odzieży. paczka1aaDzięki zaangażowaniu uczniów oraz wsparciu nauczycieli i pracowników Szkół udało nam się zebrać pieniądze na zakup nowej pralki! Tym samym spełniliśmy jedno z największych marzeń pani Anny, która posiadała tylko pralkę „Franię”. Oprócz tego podarowaliśmy pani Annie to, co niezbędne, czyli artykuły spożywcze, środki czystości, ciepłe ubrania i dodatkowo inne drobne prezenty.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję pomagania innym poprzez wpłacanie pieniędzy, bądź przynoszenie potrzebnych rzeczy. paczka1aDzięki połączeniu sił dwóch Szkół niemożliwe stało się możliwe i sprawiliśmy, że te święta będą dla kogoś radosnym przeżyciem. Razem możemy więcej!
Brygida Kliś – przewodnicząca SU LOB

Pobyt włoskich uczniów w Boguchwale dobiegł końca

Młodzież ze szkoły partnerskiej z miejscowości Cerignola we Włoszech, goszcząca u uczniów Liceum i Gimnazjum Dwujęzycznego w Boguchwale, uczestniczyła w minionym tygodniu w wielu ciekawych wydarzeniach. Pomysłów na oryginalne spędzenie wolnego czasu było w zasadzie tyle ilu uczestników wymiany. Nasi uczniowie wybierając określone aktywności kierowali się zarówno własnymi preferencjami jak i ich potencjalną atrakcyjnością dla goszczonego u siebie partnera. Nie zabrakło zatem kręgli, ścianki wspinaczkowej, wspólnych zakupów i wieczorów spędzanych w gronie znajomych. Przy okazji Włosi poznawali naszą małą ojczyznę, lokalną kuchnię i zwyczaje.
   DSC_0542 (1) IMG_0617
IMG_2839 IMG_2838
Kontakt z rówieśnikami z Włoch to także dobry sposób na ukazanie uczniom różnic ale i podobieństw kulturowych występujących między nimi.
20161201_134056 image1
Włoscy partnerzy w czasie pobytu w Polsce poznali liczne atrakcje turystyczne Rzeszowa i okolic w tym skansen w Kolbuszowej i Łańcut, zwiedzili także Kraków oraz Auschwitz- Birkenau.
IMG_20161129_141829 IMG_20161129_132207
               IMG_20161129_142906 IMG_20161129_142022
IMAG0562 IMAG0561

wł3wł1

Wierzymy, że wszyscy nasi goście zabrali ze sobą wyłącznie ciepłe wspomnienia, pomimo towarzyszącej im wyjątkowo chłodnej a nawet śnieżnej aury.